Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPuchar Rowerowej Stolicy Polski trafia do Białej Podlaskiej

Puchar Rowerowej Stolicy Polski trafia do Białej Podlaskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 lipiec 2022 15:24

Po trzech latach dominacji Nowej Soli w Rowerowej Stolicy Polski, tym razem puchar pojedzie do Białej Podlaskiej, która wygrała 4. edycję tej rywalizacji. Dla Bydgoszczy najważniejsze jest jednak to, że pomysł na wspólne promowanie roweru narodził się nad Brdą, również to bydgoski ratusz odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu tej rywalizacji. Na pewno może nas ucieszyć to, że Metropolia Bydgoszcz wygrała w kategorii największych ośrodków powyżej 200 tys. mieszkańców.

Ponad 48 tys. uczestników rywalizacji z całej Polski przejechało w czerwcu rekordowe 8,4 mln kilometrów. W tej inicjatywie chodzi przede wszystkim o promowanie roweru jako zdrowego środka lokomocji i rekreacji.

W ostatnich latach zaczynało się robić trochę nudno, za sprawą dominacji w trzech edycjach Nowej Soli, ten rok przyniósł jednak przełom, wygrała Biała Podlaska  - To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia. To wielkie wyróżnienie i wspólny sukces – mówi Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej

 

Drugie miejsce zajęły Puławy, a trzecie prawie po sąsiedzku z Metropolią Bydgoszcz Gniezno. Miejsca na podium opierają się o punkty, które z kolei wylicza specjalny algorytm, w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów i populacje. Miasta biorące udział w tej rywalizacji uznały, ze taki przelicznik sprawia, że rywalizacja jest najsprawiedliwsza.

 

Na obszarze Metropolii Bydgoszcz (czyli w Bydgoszczy i w gminach tworzących Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz) udział w rywalizacji wzięło blisko 9,5 tys. osób, które łącznie przejechał 1,8 mln km, można powiedzieć ponad dwukrotnie więcej od zwycięskiej Białej Podlaskiej (859 tys. km), ale nasza metropolia obejmuje obszar zamieszkały przez około 0,5 mln mieszkańców. Co istotne do rywalizacji włączyły się też osoby przebywające w innych krajach – łącznie mamy około 70 państw, przez co wydarzenie staje się coraz bardziej międzynarodowe.

 

Międzynarodowa geneza

Kilka lat temu w Europie rowerzyści rywalizowali w European Cycling Challenge, co było włoską inicjatywą. W kilku kolejnych edycjach wystartowała też Bydgoszcz plasując się w czołówce polskich uczestników. Projekt jednak w pewnym momencie upadł, a w Polsce pojawił się głód tego typu rywalizacji, stąd też w Bydgoszczy pojawił się pomysł na stworzenie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu