Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdyby bunt w MZK się dalej przedłużał, to do sądu trafiłby wniosek o upadłość

Gdyby bunt w MZK się dalej przedłużał, to do sądu trafiłby wniosek o upadłość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 lipiec 2022 12:48
Gdyby bunt w MZK się dalej przedłużał, to do sądu trafiłby wniosek o upadłość Fot: Bogusław Białas / Ilustracyjnie

Od piątku funkcjonowanie komunikacji miejskiej wróciło do normy, czyli bunt w MZK dobiegł końca. W czwartek w ratuszu odbyło się spotkanie Rady Nadzorczej MZK, Zarządu MZK z władzami miasta i liderami związków zawodowych, mniej już się mówi jednak co wydarzyło się po tym spotkaniu. Dotarliśmy do nagrania, które pozwala nam ustalić już co się działo po tym spotkaniu. Z uwagi na to, że jest ono ogólnodostępne, publikujemy jego fragment.

 

Czwartkowe spotkanie odbywało się bez kamer (w przyszłości jego przebieg powinien być znany z uwagi na protokołowanie). Po spotkaniu prezydent Rafał Bruski obwieścił, że ustalono m.in. podwyżkę od lipca w kwocie średnio 350 zł na etat oraz ustalenie zasad kształtowania wynagrodzeń w spółce w przyszłości w terminie do końca sierpnia. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że zobowiązał do poinformowania o tych ustaleniach każdego pracownika MZK oraz poinformował, że tego porozumienia nie podpisał Andrzej Arndt, lider jednej z organizacji związkowych.

 

 

Spółka odzyskuje płynność finansową

Dotarliśmy do nagrania, na którym słyszymy jak prezes MZK Andrzej Wadyński informuje o tych ustaleniach załogę – Skąd się wzięły pieniądze – prezydent zmienił sposób waloryzacji naszych umów, paliwo mamy pokryte co kwartał według tego cośmy chcieli, według cen netto, kupujemy w Orlenie po netto, bo na stacjach jest brutto i rząd coś tam nagmerał i jesteśmy do tytuł. I mamy inflację 15,6%. Na to możemy wypłacić do końća roku po 350 zł – informował Wadyński.

 

Prezes MZK nawiązał w tym momencie do tarczy antyinflacyjnej, w ramach której obniżono stawkę VAT do 0% na paliwo. Zyskują na tym klienci indywidualni, przedsiębiorcy narzekają natomiast, że w praktyce płacą jeszcze więcej niż przed tą tarczą, bowiem VAT nie mogą sobie już odliczyć. W tej drugiej sytuacji znalazło się właśnie MZK.

 

-Sorry – mam pieniądze na rachunku, nic nie robię żadnej upadłości nie ma, mam zero, rachunki przychodzą, automatycznie idzie wniosek do sądu, przejmuje sprawę syndyk. To trzeba jasno zrozumieć nie będzie pieniędzy, będzie upadłość spółki – informował załogę Wadyński, który później wspomniał też, że jeżeli tego nie uczyni, to zgodnie z kodeksem spółek handlowych będzie odpowiadał za długi MZK swoim prywatnym majątkiem – Mój apel, jeżeli nie podejmiemy pracy to jest temat zamknięty.

 

W czasie buntu, czyli łącznie 14 dniach, MZK nie otrzymało około 400 tys. dziennie wynagrodzenia za świadczone usługi dziennie, do tego dochodzi ryzyko około 200 tys. kar dziennie za niewywiązanie się.

 

Gdy wybuchł bunt prezes Wadyński mówił, że MZK posiada środki do września, może października i wtedy straci płynność finansową. Czwartkowe ustalenia o zmianie zasad rewaloryzacji cen paliw sprawić mają, że do końca roku MZK ma mieć płynność finansową.

 

- Trzeba podjąć decyzję, a nie stoimy jak nie powiem co. Wyjeżdżamy, albo nie – niech każdy zastanowi się nad tym czy każdy z nas ma rodziny – słyszymy na nagraniu głos jednego z pracowników. Po przedstawieniu informacji przez członków zarządu, załogę zostawiono samą, aby uzgodniła co dalej. Co dalej się nie działo nie wiemy, ale dość szybko (po kilku/kilkunastu minutach)  zapadła decyzja o powrocie do pracy od piątku.

 

Wideo podsumowanie mediacji:

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu