Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy

Brytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 lipiec 2022 00:35
Brytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy Fot: Mlekpol

W 2005 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Osowa na Osowej Górze stała się częścią grupy SM Mlekpol. O roli bydgoskiej mleczarni oraz o tym jakie powstają w niej przetwory opowiada dyrektor zakładu Tomasz Gryczewski.


Zakład Produkcji Mleczarskiej w Bydgoszczy jest częścią SM Mlekpol od 1 stycznia 2005 roku. Jakie były początki funkcjonowania SM Mlekpol w tym mieście?

Tomasz Gryczewski: Oficjalne połączenie dotychczasowej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Osowa z SM Mlekpol nastąpiło 1  stycznia 2005 r., jednak rozmowy rozpoczęły się już wcześniej. Było to możliwe dzięki wyrażeniu pozytywnej opinii przez członków Rady Nadzorczej OSM Osowa oraz dzięki zaangażowaniu przedstawicieli obu zainteresowanych stron. Początki wymagały oczywiście intensywniejszej pracy, jednak bardzo szybko uzyskano wymierne efekty.

 

Jakie produkty obecnie są wytwarzane w Bydgoszczy? Które z nich są najpopularniejsze wśród konsumentów?

T.G.: Nasz zakład szczególnie słynie z wytwarzania najwyższej jakości mleka mikrofiltrowanego (ESL) – mleka Łaciate Świeże oraz Białe Świeże. W 2017 r. zostało ono nagrodzone przez Polski Instytut Badań Jakości oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego tytułem „Największej smakowitości”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii mleko Łaciate Świeże posiada skład, właściwości i cechy, jedynie nieznacznie różniące się od mleka surowego. Ponadto  w ZPM Bydgoszcz wytwarzamy jogurty pitne Łaciate bez laktozy, które są dostępne w trzech wariantach: jeżyna-malina, truskawka-czarna porzeczka i ananas-kokos. Ze względu na swój wyjątkowy smak stały się niezwykle popularne wśród konsumentów, którzy chętnie sięgają po nie m.in. w pracy czy w szkole. Polecane są zwłaszcza dla osób, które nie mogą spożywać cukru mlecznego, a jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionych produktów nabiałowych. Ponadto w Bydgoszczy produkujemy Maślankę Mlekpol naturalną, Mazurski Smak i Kefir Mlekpol naturalny – asortyment dostępny jest w opakowaniach 360 ml oraz 1 litr. Te napoje fermentowane są lekkostrawne i niskokaloryczne, doskonale gaszą pragnienie, dostarczając cennych wartości odżywczych.

 

Czy produkty te trafiają wyłącznie do polskich konsumentów, czy przeznaczone są również na eksport?

Priorytetem naszego zakładu i całej Spółdzielni jest przede wszystkim zapewnienie dostępu do wysokiej jakości produktów dla polskich konsumentów, jednak duża część asortymentu trafia również do innych krajów. Dotyczy to także zakładu w Bydgoszczy. Eksportujemy zarówno mleko, jak i produkty fermentowane. Ze względu na krótki termin przydatności do spożycia tych produktów, trafiają one głównie do państw sąsiedzkich, takich jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, a także do Wielkiej Brytanii czy Grecji.

 

Jakie znaczenie dla funkcjonowania zakładu mają uzyskane certyfikaty jakości – IFS Food, HACCP?

Uzyskane certyfikaty podkreślają wysoką jakość oraz bezpieczeństwo produktów wytwarzanych w naszym zakładzie. Wielu kontrahentów uzależnia od tego swoje wybory, dlatego uzyskane przez nas certyfikaty dają im gwarancję, że nasza oferta spełnia wysokie normy. Cieszymy się, że możemy poszczycić się tymi certyfikatami. Jesteśmy jednak świadomi, że poza satysfakcją stanowią one dla nas wyzwanie i zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy nad udoskonalaniem produktów SM Mlekpol wytwarzanych w Bydgoszczy.

 

Jakie kluczowe inwestycje są aktualnie realizowane?

Nasz zakład jest nieustannie modernizowany. Podejmowane inwestycje pozwalają na rozszerzenie i zintensyfikowanie produkcji oraz dostosowanie jej do zmian rynkowych  i oczekiwań konsumentów. Do największych inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju zakładu, zaliczyć należy m.in. budowę nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej aparatowni, powstanie pierwszej linii do produkcji mleka i jogurtów w butelkach PET oraz montaż najszybszej w Polsce linii pozwalającej na pakowanie mleka pasteryzowanego mikrofiltrowanego. Na bieżąco analizujemy nasze potrzeby i regularnie unowocześniamy nasz zakład.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu