Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa czwartego kręgu Opery Nova trafia na kolejne przeszkody

Budowa czwartego kręgu Opery Nova trafia na kolejne przeszkody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 lipiec 2022 10:06
Wizualizacja czwartego kręgu Wizualizacja czwartego kręgu

W ubiegłym tygodniu mieliśmy poznać oferty w przetargu na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg, co jednocześnie pokazałoby nam jakie będą realne koszty tej inwestycji, bowiem już od pewnego czasu wiadomo, że kosztorys w oparciu o który tworzono budżety jest niedoszacowany. Oferentów poznamy jednak najszybciej w drugiej połowie sierpnia, bowiem postępowanie okazało się bardziej skomplikowane – potencjalni wykonawcy złożyli szereg pytań, pojawiły się też odwołania do specyfikacji przetarg, jednocześnie firmy sygnalizują problemy gospodarcze jakie wywołuje sytuacja na Ukrainie.

Pierwsza łopata na budowie czwartego kręgu powinna być wbita najpóźniej 5 listopada, tego dnia bowiem wygaśnie pozwolenie na budowę. Powoli zatem zaczyna się robić sytuacja dość nerwowa. Odwołania w przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej złożyła bydgoska firma Alstral, które poparł też Budimex (co pokazuje zainteresowanie tych przedsiębiorców realizacją tej inwestycji), w ich opinii w specyfikacji wymagano szczególnego doświadczenia w zakresie budowy obiektów o akustyce muzycznej, co wykluczało wiele firm z przetargu. 4 lipca Opera Nova zmieniła tę specyfikację zmniejszając te wymogi. Sprawiło to, że pierwotny termin otwarcia ofert – 7 lipca – nie został dokonany. Dzień później władze Opery Nova przyczyniły się do wniosku przedsiębiorców, aby termin otwarcia ofert przesunąć na 17 sierpnia. Firmy argumentowały, że mają problem z pozyskaniem podwykonawców z uwagi na sytuację na Ukrainie. Najprawdopodobniej chodzić może o mniejszą liczbę pracowników z Ukrainy w Polsce.

 

Rozbudowę Opery Nova sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz. W wieloletnich dokumentach finansowych obu samorządów oszacowano, że koszt budowy czwartego kręgu (bez parkingu podziemnego) wyniesie ok. 84 mln zł, czyli Województwo i Miasto mieliby do pokrycia po 42 mln zł. Od kilku miesięcy borykamy się z wysoką inflacją i koszty rosną, w IV kwartale 2021 roku oszacowano, ze trzeba się liczyć już z wydatkiem na poziomie 137 mln zł, a z racji inflacji i to może być za mało. O tym jakie będą realne koszty dowiemy się po otwarciu ofert, co jak już wspomniano, nastąpi dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu