Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa czwartego kręgu Opery Nova trafia na kolejne przeszkody

Budowa czwartego kręgu Opery Nova trafia na kolejne przeszkody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 lipiec 2022 10:06
Wizualizacja czwartego kręgu Wizualizacja czwartego kręgu

W ubiegłym tygodniu mieliśmy poznać oferty w przetargu na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg, co jednocześnie pokazałoby nam jakie będą realne koszty tej inwestycji, bowiem już od pewnego czasu wiadomo, że kosztorys w oparciu o który tworzono budżety jest niedoszacowany. Oferentów poznamy jednak najszybciej w drugiej połowie sierpnia, bowiem postępowanie okazało się bardziej skomplikowane – potencjalni wykonawcy złożyli szereg pytań, pojawiły się też odwołania do specyfikacji przetarg, jednocześnie firmy sygnalizują problemy gospodarcze jakie wywołuje sytuacja na Ukrainie.

Pierwsza łopata na budowie czwartego kręgu powinna być wbita najpóźniej 5 listopada, tego dnia bowiem wygaśnie pozwolenie na budowę. Powoli zatem zaczyna się robić sytuacja dość nerwowa. Odwołania w przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej złożyła bydgoska firma Alstral, które poparł też Budimex (co pokazuje zainteresowanie tych przedsiębiorców realizacją tej inwestycji), w ich opinii w specyfikacji wymagano szczególnego doświadczenia w zakresie budowy obiektów o akustyce muzycznej, co wykluczało wiele firm z przetargu. 4 lipca Opera Nova zmieniła tę specyfikację zmniejszając te wymogi. Sprawiło to, że pierwotny termin otwarcia ofert – 7 lipca – nie został dokonany. Dzień później władze Opery Nova przyczyniły się do wniosku przedsiębiorców, aby termin otwarcia ofert przesunąć na 17 sierpnia. Firmy argumentowały, że mają problem z pozyskaniem podwykonawców z uwagi na sytuację na Ukrainie. Najprawdopodobniej chodzić może o mniejszą liczbę pracowników z Ukrainy w Polsce.

 

Rozbudowę Opery Nova sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz. W wieloletnich dokumentach finansowych obu samorządów oszacowano, że koszt budowy czwartego kręgu (bez parkingu podziemnego) wyniesie ok. 84 mln zł, czyli Województwo i Miasto mieliby do pokrycia po 42 mln zł. Od kilku miesięcy borykamy się z wysoką inflacją i koszty rosną, w IV kwartale 2021 roku oszacowano, ze trzeba się liczyć już z wydatkiem na poziomie 137 mln zł, a z racji inflacji i to może być za mało. O tym jakie będą realne koszty dowiemy się po otwarciu ofert, co jak już wspomniano, nastąpi dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu