Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwszy transportowy ,,Hercules” dla polskiej armii przyleciał na modernizację do Bydgoszczy

Pierwszy transportowy ,,Hercules” dla polskiej armii przyleciał na modernizację do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 17 lipiec 2022 16:16
Pierwszy transportowy ,,Hercules” dla polskiej armii przyleciał na modernizację do Bydgoszczy Fot: WZL 2

Polska armia zakontraktowała w 2019 roku dostawę pięciu samolotów transportowych koncernu Lockheed Martin, modelu C-130H, nazywanego popularnie Herculesami. Polska zapłaci za te używane samoloty tylko 1/4 wartości, pozostałą część pokryje amerykański grant Excess Defense Articles w ramach wspierania państw sojuszniczych. W piątek pierwszy Hercules wylądował w Bydgoszczy.

Zanim samoloty C-130H wejdą do użytku w polskiej armii muszą przejść modernizację, do realizacji tego zadania od samego początku przymierzane były Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, stąd też lądowanie pierwszego C-130H nad Brdą. WZL nr 2 w Bydgoszczy od lat współpracują z amerykańskim koncernem Lockheed Martin głównie za sprawą serwisowania myśliwców F-16.

 

Samoloty C-130H uznawane są za średnie samoloty transportowe. Pozwalają transportować szeroką gamę ładunków od helikopterów i pojazdów opancerzonych począwszy. Ich maksymalny udźwig to prawie 70 ton. Samolot ten może wprowadzić też na pole bitwy 64 spadochroniarzy. Maksymalna jego prędkość to 600 km/h. W amerykańskiej armii C-130H służyły w latach 1985-2017. Polska posiada od 2009 roku w eksploatacji samoloty C-130E, jest to podobna konstrukcja, ale C-130H są o 15 lat młodsze, stąd też w praktyce ma miejsce odmłodzenie polskiej transportowej floty powietrzenej.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • Zarząd Województwa podzielił sporą część środków europejskich na lata 2021-2027 do 2030 roku

  Środków finansowych z nowej perspektywy praktycznie jeszcze nie otrzymaliśmy, w połowie marca Zarząd Województwa opublikował wybór projektów bezkonkursowych, czyli zadań które z dużym prawdopodobieństwem będą niemal pewne uzyskania dofinansowania w następnych latach. Przyglądamy się projektom infrastrukturalnym.

Wiadomości z regionu