Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUkraiński przewodnik po dziejach Kanału Bydgoskiego, na zakończenie naszego cyklu

Ukraiński przewodnik po dziejach Kanału Bydgoskiego, na zakończenie naszego cyklu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 lipiec 2022 16:34
Ukraiński przewodnik po dziejach Kanału Bydgoskiego, na zakończenie naszego cyklu grafika: Katarzyna Boruta

,,Poznaj Kanał Bydgoski” - to czwarty odcinek naszego cyklu filmowego zwiedzania Bydgoszczy po ukraińsku, dedykowanego gościom ukraińskojęzycznym. Ta produkcja to przede wszystkim podkreślenie jak mocno logistyka i jej rozwój wiązały się z dziejami Bydgoszczy. Bogdana Lavrynczuk wyjaśnia, że w XVIII wieku Bydgoszcz za sprawą wojen podupadła gospodarczo, dopiero budowa Kanału Bydgoskiego, a później kolei żelaznej przyniosło nową erę w rozwoju miasta.

Bogdanna Lavrynczuk wraz z Inną Yaremchuk opowiadają o urokach Parku nad Kanałem Bydgoskim, którego pomysłodawcą był w XIX wieku Ernst Conrad Peterson.

 

 

- W XIX wieku to miejsce słynęło z restauracji, organizowane były tutaj potańcówki, czy spektakle teatru letniego. Dzisiaj jest to atrakcyjne miejsce do różnego rodzaju form rekreacji, w tym też tej aktywnej, choć panuje przekonanie, że jego rola w stosunku do przeszłości została zdegradowana – opowiada Bohdana Lavrynczuk (tłumaczenie na polski wypowiedzi) w materiale, po czym Inna Yaremchuk opowiada o inicjatywach jakie w ostatnich latach przy wsparciu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego próbują ożywić to miejsce - Dzięki głosom mieszkańców w budżecie obywatelskim, ten park przeszedł w ostatnim czasie kilka etapów rewitalizacji, a także za nami są pierwsze festiwale muzyczne, co jest próbą powrotu do tradycji z XIX wieku.

 

 

Materiał promuje też Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz bezpłatną możliwość wypożyczenia kajaków. W audycji wspomina się też o tym, że jeszcze przed zaborami węgierski kartograf Florian Czaki działający na dworze króla Augusta Poniatowskiego proponował budowę Kanału Bydgoskiego, co jest ukłonem w kierunku Węgrów.

 

O cyklu

Pierwszy odcinek z cyklu ,,Poznaj Bydgoszcz” wyemitowaliśmy po ukraińsku 11 kwietnia. Była to nasza oddolna inicjatywa we współpracy z Bydgoską Organizacją Turystyczną ByLOT. Mają świadomość, że do naszego miasta przybywa sporo uchodźców z Ukrainy uznaliśmy, że warto przygotować taki materiał, który ułatwi im spędzanie wolnego czasu. Pierwszy odcinek opowiadał o ścisłym centrum Bydgoszczy i kilku na pierwszy rzut niewidocznych ukraińskich akcentach, bowiem jak się okazało nieopodal Placu Teatralnego eksponowany jest obraz Leona Wyczółkowskiego pt.. ,Kurhan na Ukrainie”, związany z jego ukraińskim epizodem w życiu. Natomiast dzwony Katedry bydgoskiej pochodzą z dzisiejszej Ukrainy – z Kamieńca Podolskiego.

 

 

Materiał spotkał się z dużym zainteresowaniem, także różnych instytucji, aby powstały kolejne odcinki w ramach cykl. Jednocześnie zauważyliśmy, że te materiały nawet po zakończeniu wojny mogą służyć promocji turystycznej. Powstały zatem kolejne odcinki poświęcone:
- zbiorom archeologicznym w Muzeum Okręgowym (biały spichrz na Wyspie Młyńskiej);

- dzielnicy muzycznej i Sielance;
- Kanałowi Bydgoskiemu

Za wsparcie w tej inicjatywie (wyraźnie podkreślamy, że cykl powstał bez dotacji publicznych) dziękujemy: senatorowi Andrzejowi Kobiakowi, posłowi Janowi Szopińskiemu, Nowemu Bursztynowemu Szlakowi, firmie Korpol Invest.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu