Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNadzór właścicielski nad MZK jest przedmiotem analiz NIK

Nadzór właścicielski nad MZK jest przedmiotem analiz NIK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 lipiec 2022 00:18

W kontekście politycznym główne pytanie jakie pojawiało się wokół kryzysu wokół MZK brzmiało, czy prezydent Rafał Bruski właściwie sprawował nadzór właścicielski nad tą spółką. Radni opozycji sugerują, że nie do końca, z kolei komisja doraźna Rady Miasta stwierdziła, że nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Są to jednak opinie cały czas polityków, znacznie większe kompetencje do takich badań mają kontrolerzy NIK. Taka kontrola w MZK się odbyła, ale niestety szybko jej wyników nie poznamy.

 

13 stycznia rozpoczęła się planowa kontrola kontrola Najwyższej Izby Kontroli dotycząca spółek komunalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Dotyczy zagadnienia o którym toczy się obecnie dyskusja, czyli nadzoru właścicielskiego nad tymi spółkami (w tym wypadku prezydenta miasta nad MZK) oraz zadłużenia samorządów.

 

Prezes Andrzej Wadyński potwierdza, że w MZK taka kontrola była i swoje czynności kontrolne kontrolerzy NIK już zakończyli, ale wciąż spółka nie otrzymała wyników kontroli. Powinno to nastąpić dopiero po zakończeniu kontroli w innych spółkach (ich lista jest objęta tajemnicą kontrolerską). Zgodnie z procedurą wyniki kontroli w pierwszej kolejności są przedstawiane kontrolowanym podmiotom, wówczas mogą się one odnieść do do nich, po czym dopiero publikowane są publicznie.

 

W bydgoskiej delegaturze NIK dowiadujemy się, że czynności kontrolerskie w części spółek wciąż trwają, wyników jako opinia publiczna możemy się spodziewać najprawdopodobniej po nowym roku. W przyszłym roku jak pojawia się merytoryczna opinia na temat tego czy prezydent Bydgoszczy należycie nadzorował MZK, zapewne sprawa nie będzie budzić już takiego zainteresowania jakie wywoływała jeszcze dwa tygodnie temu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu