Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski?

Jak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 lipiec 2022 13:38
Jak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski? Fot: Paweł Zielke

W czwartek po porannej Mszy Świętej w bydgoskiej Katedrze wyruszyła XVIII pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi do Częstochowy dotrą 31 lipca, wcześniej – w niedziele 24 lipca nawiedza sanktuarium w Licheniu. Pożegnał ich proboszcz bydgoskiej Katedry ks. Stanisław Kotowski, który w kazaniu przedstawił kilka dramatycznych pytań, przed którymi stają dzisiaj wierni.

 

,,Posłani w pokoju Chrystusa” - to hasło tegorocznej pielgrzymki - Każde sanktuarium, czy to nasze bydgoskie sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości, czy też sanktuarium Jasnogórskie, to miejsce, w którym sposób szczególny Bóg objawia swoją miłość do człowieka – mówił ks. Kotowski, nawiązując do obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, która zdobi główny ołtarz w Katedrze oraz do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, gdzie wybierają się pątnicy, że na tych obrazach Matka Boża wskazuje na Jezusa.

 

- W obliczu faktu, że współczesnemu człowiekowi przychodzi żyć w coraz bardziej skomplikowanym świecie, wielu stawia sobie pytanie o prawdę i o sens. Staje się ono coraz bardziej naglące i przybiera różne formy – począwszy od lęku o przyszłość co to będzie w obliczu toczących się wojen i konfliktów, co będzie wobec toczącego się procesu dechrystianizacji. I Polski i Europy. Jak odnaleźć się w tej nowej sytuacji, w której przyszło nam żyć – mówił w dramatycznym kazaniu ks. Stanisław Kotowski - Gdzie szukać szczęścia, na jakim fundamencie oprzeć swoje życie, co nada sens mojej egzystencji? To są dramatyczne pytania.


O tym, że proces laicyzacji Polski następuje świadczy chociażby likwidacja bydgoskiego seminarium duchownego, z uwagi na marginalną liczbę kleryków.

 

- To jest wołanie o przewodnika na drogach życia, by się nie zagubić, by nie zmarnować swojego życia. Maryja niezmiennie wskazuje nam na Jezusa – puentuje ks. Kotowski.


Pielgrzymi wyruszyli z Bydgoszczy podzieleni na kilka grup kolorowych. Część pielgrzymów z Nakła nad Notecią, z grupy srebrnej wyruszyła już w środę, docierając pod wieczór do Bydgoszczy. Od poniedziałku jest też w drodze grupa złota z Górki Klasztornej, która spotka się zresztą pielgrzymów w niedzielę w Licheniu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu