Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMożna podpisać przez internet apel do rektora UMK o zrezygnowanie z zamiaru likwidacji szpitala Biziela

Można podpisać przez internet apel do rektora UMK o zrezygnowanie z zamiaru likwidacji szpitala Biziela

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 lipiec 2022 12:22

Od kilku dni w internecie trwa zbiórka podpisów pod apelem o zaniechanie przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zamiaru połączenia szpitala Jurasza ze szpitalem Biziela, co w praktyce oznaczałoby likwidację tego drugiego - Szpital Biziela został zbudowany i wyposażony z naszych podatków oraz z środków społecznych i przez lata funkcjonował jako Szpital Wojewódzki. W odpowiedzi na rosnące potrzeby dydaktyczne Collegium Medicum został w dobrej wierze przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Nie zgadzamy się, aby arbitralna decyzja władz UMK doprowadziła do likwidacji szpitala, tak ważnego dla Bydgoszczan i mieszkańców regionu – napisano w apelu.

Do podpisania tego apelu zachęca m.in. Bydgoska Izba Lekarska. Decyzję w sprawie konsolidacji obu szpitali miały zapaść pod koniec czerwca, ale z uwagi na dużą mobilizację mieszkańców Bydgoszczy oraz protest pracowników Biziela, władze toruńskiego uniwersytetu postanowiły odroczyć moment podjęcia decyzji. Na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego rektor UMK prof. Andrzej Sokała zapowiedział, że najpierw zostaną publicznie przedstawione analizy, a ewentualna decyzja o konsolidacji zapadnie dopiero po wakacjach w dialogu z partnerami społecznymi.

 

W uzasadnieniu do apelu czytamy, że pomimo tamtej zapowiedzi rektora, działania w kierunku konsolidacji wciąż są podejmowane -Mimo medialnych zapewnień Rektora, że wakacje będą poświęcone konsultacjom i że żadne działania nie zostaną podjęte bez zgody wszystkich zainteresowanych stron, tajemnicą poliszynela jest, że faktyczna decyzja o likwidacji została już podjęta, a przyszły dyrektor jedynego Szpitala Uniwersyteckiego prowadzi rozmowy jednoznacznie wskazujące na planowane łączenie i likwidacje Klinik.

 

Do tej pory sprzeciw w internetowym apelu wyraziło ponad 5 tys. osób. Podpisać apel można pod adresem: https://ratujmybiziela.pl/

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu