Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Józefa Kałużnego

Rozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Józefa Kałużnego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 31 lipiec 2022 00:51
Rozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Józefa Kałużnego Fot: UMB

Cztery lata temu radni zdecydowali, aby skwer znajdujący się nieopodal dawnej Jutrzenki, na skrzyżowaniu Focha i Królowej Jadwigi nosił imię wybitnego okulisty profesora Józefa Kałużnego, a zarazem osoby oddanej Bydgoszczy. Skwer to jedno z niewielu miejsc zielonych w tej części miasta, wkrótce ma szansę stać się jeszcze piękniejszy.

Profesor Józef Kałużny zmarł w 2018 roku, był jednym z twórców Akademii Medycznej w Bydgoszczy, w latach 1990-1996 był też jej rektorem. Jako pierwszy w Polsce wprowadził keratotomię radialną, był także jednym z pionierów wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej. Ostatnie lata natomiast to powrót do zainteresowań chorobami siatkówki. Prof. J. Kałużny wprowadzał do Polski nowoczesne metody diagnostyki i laseroterapii starczego zwyrodnienia plamki. Był autorem lub współautorem trzech monografii: Chirurgia refrakcyjna rogówki (z A. Gierek-Łapińską), Chirurgia soczewki i Badania angiograficzne dna oka (z A. Mierzejewskim, S. Milewskim i J. Kałużnym).

W ostatnich latach życia zaangażował się też w promowanie idei budowania przez Bydgoszcz samodzielnej metropolii. Ta idea stała się później wiodącą w Bydgoszczy, natomiast zrezygnowano wówczas z koncepcji forsowanej przed 2010 rokiem tzw. duopolu z Toruniem.

 

W ubiegłym tygodniu teren skweru przejęła firma Educarium, która wygrała przetarg na jego rewitalizację. Firma od razu przystąpiła do rozbiórek i formuje koryta pod nowe ścieżki i place. Wszystkie prace łącznie z nasadzeniami mają zakończyć się we wrześniu. Pochłoną pół miliona złotych i będą objęte 7-letnią gwarancją.

 

Zakres prac zakłada między innymi usunięcie starych schodów przy ul. Kącik, budowę nowych ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz z granitowej kostki. W miejscach kolizji ścieżek z korzeniami blisko rosnących robinii akacjowych stosowane będą żeliwne kratownice pod drzewa, mające na celu ochronę drzew.

 

Ustawione zostaną nowe wygodne ławki oraz kosze na odpady. Renowacji podane zostaną trawniki. Ważnym elementem będą też nowe nasadzenia. Skwer wypełnią między innymi irgi, jałowce, hortensje i tawuły. Poza tym w wielu miejscach dosadzone zostaną pięknie kwitnące byliny. Projekt zieleni zakłada tworzenie kompozycji w których pojawią się takie gatunki jak: turzyca, liliowiec, bodziszek, żurawka, funkia i szałwia.

 

W planach jest też uczczenie profesora Kałużnego symboliczną rzeźbą.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu