Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztybel: Pieniądze z KPO mogłyby pójść na termomodernizację

Sztybel: Pieniądze z KPO mogłyby pójść na termomodernizację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 lipiec 2022 15:25

Spór na linii Warszawa – Bruksela wciąż jest bez przełomu, z tego też powodu do Polski nie trafiły jeszcze miliardy euro, które w ramach Krajowego Programu Odbudowy mogłyby ożywić polską gospodarkę, tak jak się to dzieje już w większości państw Unii Europejskiej. Przedmiotem sporu jest praworządność, którą wciąż według Komisji Europejskiej Polska narusza. Jak ta wielka polityka przekłada się na nasze lokalne życie?

Środki z KPO mogłyby trafić na inwestycje samorządowe lub przyczyniające się dla ich rozwoju. Jednym z projektów jaki był wskazywany jako kluczowy jest terminal intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo. Ratusz mówi nam o bardziej przyziemnych, ale potrzebnych projektach jak termomodernizacja, przed zima która zapowiada się jako ciężka, z uwagi na skutki wojny na Ukrainie na rynek ogrzewania - Nie wiemy co robić – odnosi się zastępca prezydenta Michał Sztybel, do pytania jak na KPO patrzy Bydgoszcz - Taki najbardziej konkretny przykład z KPO, to mielibyśmy szansę na termomodernizację VII LO, ale bez KPO żadnych szans nie mamy.

 

- Jak ważne są termomodernizację budynków dowiedzieliśmy się dawno od pana premiera – podkreśla Sztybel, odnosząc się do apeli premiera o zadbanie przez Polaków, aby zabezpieczyć ciepło w budynkach.

 

Wydawało się, że z połową lipca, gdy przestała funkcjonować Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego być może środki z funduszu odbudowy Next Generation UE popłyną do Polski, ostatnio jednak szefowa KE Ursusa von den Leyen w wywiadzie wskazała, że Polska nie wywiązała się z tzw. kamieni milowych. Chodzi przede wszystkim o nieprzywrócenie do pracy wszystkich sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, którzy w swoim orzecznictwie mieli opierać się na wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Sztybel ocenia również, że błędem było, że środki z handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu ETS, które trafiają do budżetu państwa, w zbyt małym stopniu inwestowano w termomodernizację.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu