Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy

RegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 sierpień 2022 00:07
RegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy Fot: RegioJet

Pod koniec lipca Urząd Transportu Kolejowego wydał czeskiemu przewoźnikowi RegioJet zgodę na uruchomienie jednego połączenia dziennie w relacji Praga – Gdynia oraz powrotnej, pociągi mogą się zatrzymywać m.in. w Bydgoszczy, w Inowrocławiu, w Poznaniu i we Wrocławiu. Przewoźnik zamiar uruchomienia połączenia na tej trasie wyraził już przed rokiem, z planem rozpoczęcia od grudnia 2021 roku, ale formalności przed UTK trwały znacznie dłużej niż planowano.

 

RegioJet chciał uruchomić dziennie dwie pary pociągów, decyzja UTK pozwala jedynie na jeden pociąg dziennie. Jak czytamy w dokumentacji istotną rolę w tym postępowaniu odgrywał polski przewoźnik PKP Intercity - PKP Intercity oświadczyła, że zamiar wprowadzenia nowych połączeń przez RegioJet wzbudził obawy związane z zaburzeniem równowagi ekonomicznej na liniach kolejowych, naktórych planowane jest uruchomienie dodatkowychpociągów.

 

Kwestie dotyczące finansów są utajnione, ale wprost można wyczytać, że uruchomienie dwóch pociągów dziennie znacząco pogorszyłoby bilans PKP Intercity na trasie Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Trójmiasto, czeska konkurencja mogłaby bowiem okazać się tańsza dla pasażerów.

 

Teraz od RegioJet zależy, czy od grudnia br. uruchomi jeden pociąg. Decyzja UTK otwiera dla jednego pociągu RegioJet polskie tory do grudnia 2027 roku. Najprawdopodobniej z Pragi wyjeżdżałby on o godzinie 10:55, w Bydgoszczy pojawiłby się po godzinie 18, a do Gdyni dotarłby o godzinie 20:20. Pociąg z Gdyni wyjeżdżałby o godzinie 8:49 (wyjazd w Bydgoszczy około 11), a do stolicy Czech docierał o godzinie 18:10.

 

Plan uruchomienia połączenia do Pragi od grudnia br. zapowiadało też PKP Intercity wraz z czeskimi kolejami państwowymi České dráhy (w ramach kooperacji).

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu