Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojna za wschodnią granicą przypomina nam o sensie walki jaką podjęli 78-lat temu powstańcy

Wojna za wschodnią granicą przypomina nam o sensie walki jaką podjęli 78-lat temu powstańcy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 sierpień 2022 19:38

Dzisiaj przypada 78-rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, o której tradycyjnie o godzinie 17:00 przypomniały syreny alarmowe, w tym czasie na skwerze Inwalidów Wojennych na osiedlu Leśnym zebrali się kombatanci, było ich jednak już mniej niż przed rokiem, powstańców tym razem zabrakło, co uświadamia nas o przykrej kolei losu, jaką jest przemijanie pokoleń.

Liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele młodzieży, dają z kolei nadzieję, że pamięć o tamtej ofierze krwi z 1944 roku będzie wiecznie żywa - Oni walczyli dla nas i dla tych pokoleń, które po 1945 roku tworzyły Polskę. Nie taką o którą oni walczyli - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przypominając, że celem tego powstania była niepodległa po II wojnie światowej Polska - Ta walka była podjęta po to, abyśmy żyli w wolnym kraju, w którym jako Polacy sami decydujemy o sobie.

 

Powstanie Warszawskie wybuchło po to, aby Polacy mogli powitać Armię Czerwoną jako gospodarze, tym samym chciano pokrzyżować plany Stalina, który dążył do podporządkowania sobie politycznie Polski. Ten plan się nie udał, w rezultacie na tę wolną Polskę trzeba było czekać aż 1989 roku.

 

Syreny alarmowe włączane w Polsce 1 sierpnia, w rocznicę ,,godziny W”, wpisały się na stałe do naszych zwyczajów, ale w ukraińskich miastach syreny brzmią niemal codziennie, ostrzegając o ostrzałach rakietowych. Nie sposób było przy dzisiejszej rocznicy nie wspomnieć o tym co dzieje się za naszą wschodnią granicą, o wojnie której jeszcze rok temu się nie spodziewaliśmy, która dzisiaj nam karze się zastanawiać, czy gdyby zagrożona była niepodległość Polski, czy stanęlibyśmy podobnie jak warszawiacy z 1944 roku do takiej heroicznej walki?

 

- Dzisiaj powinniśmy zadać sobie pytanie w imię czego ofiarę życia oddają Ukraińcy. Czy walczą tylko o swoją wolność? Za jakie wartości giną? Gdy 78-lat temu – 1 sierpnia 1944 roku młodzi AK-owcy z bronią w ręku wychodzili na ulicę Warszawy, nie dokonywali żadnych spekulacji, żadnego rachunku zysków i strat, żadnych politycznych kalkulacji. Nie mieli czasu, oni nie mieli wówczas wyboru. Oni wówczas nie widzieli innego rozwiązania jak tylko czyn zbrojny – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

O podobnych wartościach jakie towarzyszyły Polakom 78 lat temu i towarzyszą dzisiaj Ukraińcom mówił też prezydent Bruski - Te syreny dzisiaj są codziennością na Ukrainie, stąd też jest to też dobry moment, aby zastanowić się nad wartością tej walki jaką toczą oni na wschodzie, ale spoglądając na ten obelisk, nad wartością ponad czasową, nad wolnością, nad którą przyszło walczyć powstańcom warszawskim.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu