Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem GINB stan osuwiska na Babiej Wsi jest lepszy niż ocenia to prezydent

Zdaniem GINB stan osuwiska na Babiej Wsi jest lepszy niż ocenia to prezydent

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 sierpień 2022 00:25

Od 4 lat pomiędzy Rondem Bernardyńskim i Babią Wsią nie kursują tramwaje, spowodowane jest to powstaniem osuwiska, które mogło zagrażać uczestnikom ruchu tramwajowego. Osuwisko pojawiło się podczas prac przy budowie wieżowca Nordic Astrum, wówczas byliśmy świadkami też popękania domów mieszkalnych przy ulicy Babia Wieś. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego sytuacja nie jest tak dramatyczna jak wynika to z reakcji ratusza.

Z odpowiedzi na interpelacje radnego Jarosława Wenderlicha dowiadujemy się, że w maju GINB wskazał, że nie ma podstaw, aby uchylić wydaną w 2016 roku przez prezydenta decyzję z pozwoleniem na budowę. Zdaniem Inspektora - okoliczności faktyczne nie wyczerpują przesłanki stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

 

GINB też ogranicza wpływ budowy Nordic Astrum na stan budynków przy Babiej Wsi wynikał przede wszystkim z braku bieżącej konserwacji oraz brakiem izolacji przeciwwodnych. Inspektor wskazuje, że według wykonanej ekspertyzy dla zabezpieczenia torowiska wystarczy wybudować -3 rzędy pali o średnicy 1000 mm – oraz podjąć kilka innych nie wymagających aż takich nakładów działań. Mowa o ekspertyzach wykonanych w 2018 roku.

 

Miasto straty związane z koniecznością uruchomienia w okresie od 23 marca 2018 roku do 13 lipca 2018 roku komunikacji zastępczej oszacowało na blisko 192,5 mln zł, ale powstępowanie zostało umorzone. Ratusz rozważa działania w celu doprowadzenia do odpowiedzialności, tutaj mowa przede wszystkim o projektantach, osób które w opinii Urzędu Miasta doprowadziły do tego osuwiska. Ocena ratusza jak i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego jest widocznie rozbieżna.

 

Przez ostatnie lata zmienił się właściciel działki, na razie odbudowa torowiska, które zostało rozebrane w trakcie przebudowy Kujawskiej, nie ruszyła. ZDMiKP zamierza rozpocząć te pracę dopiero po tym jak zostaną wykonane wzmocnienia zapisane w ekspertyzie geologicznej. Trudno dzisiaj jednak prognozować terminy, bowiem w ostatnich latach było ich kilka, ostatecznie żaden nie został dotrzymany.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu