Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UMK: Połączenie szpitali pozostaje jak dotąd na etapie rekomendacji

Rektor UMK: Połączenie szpitali pozostaje jak dotąd na etapie rekomendacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 sierpień 2022 08:10

Po interpelacjach, ale też listach kierowanych przez bydgoskie środowiska do Ministerstwa Zdrowia, resort ten zwrócił się do rektora UMK w Toruniu z prośbą o przedstawienie wyjaśnień o planach wobec bydgoskich szpitali uniwersyteckich Jurasza i Biziela. Rektor w odpowiedzi udzielonej ministerstwu potwierdza, że konsolidacja szpitali jest rekomendowana, ale decyzje jeszcze nie zapadły.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokała wyjaśnia, że pomimo tego, że Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza odnotowuje niewielkie zyski netto, ale w obecnych realiach gospodarczych z uwagi na konieczność zaciągnięcia pożyczki restrukturyzacyjnej jego zobowiązania i tak rosną. Z kolei w przypadku szpitala Biziela jest od kilku lat strata.

 

Rektor Sokała, jak wynika z pisma załączonego do odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego, informuje o powołaniu na początku roku pełnomocnika ds. restrukturyzacji szpitali, którym został dr Paweł Pobrobyt, który przez 15 lat kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Jego analiza miała zasugerować jako najbardziej skuteczne działanie konsolidację obu szpitali. Rektor zaznacza, że ostateczna decyzja zapadnie od decyzji Rady Collegium Medicum.

 

Rada Collegium Medicum tą sprawą miała się zając jeszcze w czerwcu, z uwagi na duże niepokoje społeczne, rektor Sokała zapowiedział, że ewentualna decyzja zapadnie najszybciej po wakacjach. Od kilku tygodni w internecie bydgoszczanie zbierają podpisy pod petycją przeciwko konsolidacji.

 

Z racji tego, że Ministerstwo Zdrowia nie zabrało jednoznacznego stanowiska w sprawie konsolidacji, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska zwróciło się o jednoznaczny sprzeciw do ministra Adama Niedzielskiego. W tej sprawie bardziej istotna jest jednak opinia Ministerstwa Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z uwagi na to, że mamy do czynienia ze szpitalami uniwersyteckimi, minister Przemysław Czarnek ocenił ten ruch negatywnie. Również lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński w Inowrocławiu dał do zrozumienia, że konsolidacja to zły kierunek działań, który będzie niekorzystny dla mieszkańców regionu będących pacjentami.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu