Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻuki świętowały 35-lecie nad Kanałem Bydgoskim

Żuki świętowały 35-lecie nad Kanałem Bydgoskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 sierpień 2022 21:56

Nieopodal śluzy VI Kanału Bydgoskiego w sobotę sporo się działo, za sprawą kolejnej imprezy z tegorocznego cyklu ,,Kanał Kultura”, w ramach której zorganizowano dla mieszkańców potańcówkę, połączoną z obchodami 35-lecia kultowego bydgoskiego zespołu ,,Żuki”. W niedzielę w tym samym miejscu czeka nas natomiast nietypowy seans letniego kina niemego.

Śluza VI znajduje się nieopodal stadionu Gwiazdy – potańcówka z Żukami spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dość sporo osób przyjechało posłuchać koncertu i się dobrze bawić rowerami, nie sposób było bowiem nie zauważyć dużej ilości jednośladów.

 

Koncert w dużej mierze był anglojęzyczny, od początku jednak repertuar Żuków opierał się na piosenkach napisanych w języku Szekspira. Zespół powstał w 1985 roku, był dość aktywny w latach 80. i 90., stając się dla Bydgoszczy kultowym. W repertuarze Żuków popularne były utwory The Beatles, stąd też nazwa nawiązująca do tego zespołu z Liverpool-u – po angielsku żuki to beetles.

 

Bydgoskie Żuki występowały na wielu renomowanych polskich scenach, mają na swoim koncie także koncerty w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Sobotni koncert podobnie jak wcześniejsze imprezy z cyklu ,,Kanał Kultura” został sfinansowany przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

 

 

 

W niedzielę 7 sierpnia w tym samym miejscu odbędzie się kolejna impreza ,,Kanału Kultury”. O 20:30 rozpocznie się projekcja filmu kina niemego ,,Gorączka złota” z 1925 roku z Charlie Chaplinem w roli głównej. Jest to komedia połączona z historią romantyczną. Muzykę na żywo zagra zespół smyczkowy Barock Quartet związany z Filharmonią Pomorską.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu