Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW święto Lotnictwa Polskiego na Błoniu

W święto Lotnictwa Polskiego na Błoniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 sierpień 2013 22:50

Bydgoscy samorządowcy wzięli udział w uroczystościach z okazji święta Lotnictwa Polskiego oraz przemysłu lotniczego. Nie zabrakło także wojskowych, chodź należy pamiętać, że święto 28 sierpnia to także uroczystość dla lotnictwa cywilnego.

 

 Z okazji dzisiejszego święta, wszystkim służącym w wojskowych i cywilnych służbach lotniczych, wszystkim którzy związani są z lotnictwem, gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę pomyślnej przyszłości  - mówił pod pomnikiem lotników na Błoniu prezydent Rafał Bruski. Pomnik ten upamiętnia poległych pilotów wojskowych.

 

Święto Lotnictwa Polskiego ustanowił w 1993 roku Minister Obrony Narodowej, w rocznicę sukcesu dwóch polskich pilotów – Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

 

Jak wiemy z historii, w czasie II wojny światowej Polacy byli jednymi z lepszych pilotów. Postrach nieśli szczególnie nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie polski Dywizjon 303 był jednym z najlepszych walczących w słynnej Bitwie o Anglie.

 

Tego dnia warto podjąć refleksję nad kondycją polskiego lotnictwa w Bydgoszczy. Z tym nie jest jednak najlepiej. Bydgoskie lotnisko pasażerskie jest jednym z gorszych w kraju i na razie nie ma perspektyw, aby cokolwiek się w tej kwestii zmieniło. Coraz więcej obaw pojawia się natomiast wokół przyszłości Wojskowych Zakładów Lotniczych.

 

W święto lotników pamiętajmy też o zmarłych w czasie lotów bydgoskich pilotach. 23 października 1930 roku w Warszawie rozbił się myśliwiec szkoleniowy. Za jego sterami zginął ppor. Jerzy Karnicki, syn generała Aleksandra Karnickiego. Spoczywa on wraz ze swoją rodziną na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, młodego lotnika upamiętnia charakterystyczne śmigło. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu