Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Międzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 06:37

Na początku czerwca pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego odbył się antyukraiński więc, w czasie którego przedstawiciele środowisk właściwie jawnie sympatyzujących z reżimami Putina i Łukaszenki próbowali podburzać Polaków na Ukraińców. Wśród uczestników tego wydarzenia był ówczesny prezes sponsora tytularnego jednego z bydgoskich klubów. Mogliście się dowiedzieć o tym dzięki nam.

Od razu chciano nas zniechęcić do zajmowania się tematem, przede wszystkim grożąc pozwami. Nie ugięliśmy się, dlatego powstała publikacja: Szczuli i podburzali przeciwko Ukraińcom. Wśród uczestników prezes sponsora tytularnego bydgoskich siatkarzy


Rolą mediów jest pokazywanie także tych trudnych spraw, co wiąże się też z narażaniem tym, w których interesy to uderza. Dla nas najważniejsze jest jednak dobro publiczne. Klub siatkarski postanowił milczeć, o sprawie dość stanowczo napisała lokalna Gazeta Wyborcza, jednocześnie wskazując, że niedopuszczalne jest zamykanie ust mediom poprzez groźby procesów. O problemie wspomniały też media z grupy Polska Press. W rezultacie działający w prorosyjskim kamractwie prezes sponsora, zrezygnował ze swojej funkcji.

 

Dziękujemy za wsparcie

Już kilka dni po zdarzeniu zgłosili się do nas przedstawiciele International Press Institute (IPI) z siedzibą we Wiedniu oferując wsparcie prawne, gdyby chciano nam zaszkodzić. Ta organizacja umieściła również notkę na europejskiej mapie zagrożeń dla wolności mediów: On 7 June 2022, Portal Kujawski journalist Lukasz Religa was threatened with a lawsuit by a local business in Bydgoszcz, a city in northern Poland.

Ostatnio chęć wsparcia, nawet w przypadku pozwów finansowego wyraziło Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów z siedzibą w Lipsku.

 

Pokazuje to, że tego typu incydenty nie przechodzą bez echa, bowiem tutaj chodzi o fundament europejskiego systemu wartości jakim jest demokracja. Takie zainteresowanie jest też ważne dla wolnych mediów, bowiem zachęca do podejmowania trudnych tematów, jeżeli uderzają one w interes publiczny. Od kilku miesięcy mamy natomiast do czynienia z agresywną polityką Rosji wobec zachodu, która przejawia się też w działaniach hybrydowych.

 

Thanks!

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu