Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Międzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 06:37

Na początku czerwca pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego odbył się antyukraiński więc, w czasie którego przedstawiciele środowisk właściwie jawnie sympatyzujących z reżimami Putina i Łukaszenki próbowali podburzać Polaków na Ukraińców. Wśród uczestników tego wydarzenia był ówczesny prezes sponsora tytularnego jednego z bydgoskich klubów. Mogliście się dowiedzieć o tym dzięki nam.

Od razu chciano nas zniechęcić do zajmowania się tematem, przede wszystkim grożąc pozwami. Nie ugięliśmy się, dlatego powstała publikacja: Szczuli i podburzali przeciwko Ukraińcom. Wśród uczestników prezes sponsora tytularnego bydgoskich siatkarzy


Rolą mediów jest pokazywanie także tych trudnych spraw, co wiąże się też z narażaniem tym, w których interesy to uderza. Dla nas najważniejsze jest jednak dobro publiczne. Klub siatkarski postanowił milczeć, o sprawie dość stanowczo napisała lokalna Gazeta Wyborcza, jednocześnie wskazując, że niedopuszczalne jest zamykanie ust mediom poprzez groźby procesów. O problemie wspomniały też media z grupy Polska Press. W rezultacie działający w prorosyjskim kamractwie prezes sponsora, zrezygnował ze swojej funkcji.

 

Dziękujemy za wsparcie

Już kilka dni po zdarzeniu zgłosili się do nas przedstawiciele International Press Institute (IPI) z siedzibą we Wiedniu oferując wsparcie prawne, gdyby chciano nam zaszkodzić. Ta organizacja umieściła również notkę na europejskiej mapie zagrożeń dla wolności mediów: On 7 June 2022, Portal Kujawski journalist Lukasz Religa was threatened with a lawsuit by a local business in Bydgoszcz, a city in northern Poland.

Ostatnio chęć wsparcia, nawet w przypadku pozwów finansowego wyraziło Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów z siedzibą w Lipsku.

 

Pokazuje to, że tego typu incydenty nie przechodzą bez echa, bowiem tutaj chodzi o fundament europejskiego systemu wartości jakim jest demokracja. Takie zainteresowanie jest też ważne dla wolnych mediów, bowiem zachęca do podejmowania trudnych tematów, jeżeli uderzają one w interes publiczny. Od kilku miesięcy mamy natomiast do czynienia z agresywną polityką Rosji wobec zachodu, która przejawia się też w działaniach hybrydowych.

 

Thanks!

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu