Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPikieta widmo pod Urzędem Wojewódzkim. Problem płac w budżetówce jednak realny

Pikieta widmo pod Urzędem Wojewódzkim. Problem płac w budżetówce jednak realny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 11:21

Pod koniec lipca w całej Polsce OPZZ zorganizowało pikiety pod siedzibami wojewodów, w trakcie których związkowcy domagali się podniesienia płac urzędników, które od wielu lat są zamrożone, przez co wzrasta odsetek pracowników zarabiających płacę minimalną. Taka pikieta została również zarejestrowana przez OPZZ w Bydgoszczy.

Zgromadzenie przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim miało się odbyć w sobotę 30 lipca w godzinach 11:00 – 12:30, pomimo formalnego zgłoszenia w ratuszu, ostatecznie nikt się nie pojawił. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że z uwagi na niskie zainteresowanie członków, OPZZ zrezygnował z bydgoskiej pikiety.

 

Podczas pikiet, które fizycznie odbywały się już w innych miastach wojewódzkich, działacze OPZZ domagali się podwyżek o 20% dla pracowników Urzędów Wojewódzkich i podległych im instytucji od nowego roku.

 

We wrześniu pikietami grozi Solidarność

Jak na razie w lipcu, po tym gdy właściwie wszystkie związki zawodowe reprezentujące budżetówkę zapowiedziały strajk, rząd wyszedł z inicjatywą podniesienia płac średnio o 500 zł, czyli niewiele o ponad 5% - z wyrównaniem od lipca, z uwagi na wysoką inflację. Motywacją do tych podwyżek ma być też problem zwalniania się urzędników, bowiem kasjer w markecie zarabia znacznie więcej od doświadczonego urzędnika. Rząd liczył, że tą podwyżką uda się powstrzymać lawinę zwolnień.

 

NSZZ Solidarność domaga się podwyżek o 20% z wyrównaniem od 1 lipca, ewentualnie mogłaby być ona nieco mniejsza, gdyby zapewniono całość od 1 stycznia 2023 roku. Kluczowy będzie projekt ustawy budżetowej, który ma się pojawić pod koniec miesiąca. Jeżeli nie spełni oczekiwań Solidarności, to na jesień planowane są protesty już na większą skalę.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu