Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPikieta widmo pod Urzędem Wojewódzkim. Problem płac w budżetówce jednak realny

Pikieta widmo pod Urzędem Wojewódzkim. Problem płac w budżetówce jednak realny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 11:21

Pod koniec lipca w całej Polsce OPZZ zorganizowało pikiety pod siedzibami wojewodów, w trakcie których związkowcy domagali się podniesienia płac urzędników, które od wielu lat są zamrożone, przez co wzrasta odsetek pracowników zarabiających płacę minimalną. Taka pikieta została również zarejestrowana przez OPZZ w Bydgoszczy.

Zgromadzenie przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim miało się odbyć w sobotę 30 lipca w godzinach 11:00 – 12:30, pomimo formalnego zgłoszenia w ratuszu, ostatecznie nikt się nie pojawił. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że z uwagi na niskie zainteresowanie członków, OPZZ zrezygnował z bydgoskiej pikiety.

 

Podczas pikiet, które fizycznie odbywały się już w innych miastach wojewódzkich, działacze OPZZ domagali się podwyżek o 20% dla pracowników Urzędów Wojewódzkich i podległych im instytucji od nowego roku.

 

We wrześniu pikietami grozi Solidarność

Jak na razie w lipcu, po tym gdy właściwie wszystkie związki zawodowe reprezentujące budżetówkę zapowiedziały strajk, rząd wyszedł z inicjatywą podniesienia płac średnio o 500 zł, czyli niewiele o ponad 5% - z wyrównaniem od lipca, z uwagi na wysoką inflację. Motywacją do tych podwyżek ma być też problem zwalniania się urzędników, bowiem kasjer w markecie zarabia znacznie więcej od doświadczonego urzędnika. Rząd liczył, że tą podwyżką uda się powstrzymać lawinę zwolnień.

 

NSZZ Solidarność domaga się podwyżek o 20% z wyrównaniem od 1 lipca, ewentualnie mogłaby być ona nieco mniejsza, gdyby zapewniono całość od 1 stycznia 2023 roku. Kluczowy będzie projekt ustawy budżetowej, który ma się pojawić pod koniec miesiąca. Jeżeli nie spełni oczekiwań Solidarności, to na jesień planowane są protesty już na większą skalę.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu