Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKierowcy i motorniczowie mogą nie dostać rekompensat za czas buntu

Kierowcy i motorniczowie mogą nie dostać rekompensat za czas buntu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 06:55
Kierowcy i motorniczowie mogą nie dostać rekompensat za czas buntu Fot: ZDMiKP

Zawarte na początku lipca porozumienie wokół MZK zakłada przyznanie od 1 lipca podwyżki średnio 350 zł na etat w tej firmie. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej, którego lider reprezentował uczestników buntu oczekiwał, aby najpierw wyrównać straty uczestnikom buntu, a potem pozostałej załodze podnosić pensje.. Andrzej Arndt w rozmowie z niektórymi mediami mówił, że właściwie już decyzje w tej sprawie zapadły. Z naszych informacji wynika, że podział będzie zupełnie inny.

Bunt w MZK trwał dwa tygodnie, w tym czasie nie pracowali motorniczowie i kierowcy, pozostała część załogi, znacznie większa, normalnie pracowała. Z uwagi na to, że nie zastosowano tutaj ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, nie był to zalegalizowany strajk, przez co jego uczestnicy nie zyskują prawa np. do zabiegania o zapłatę za jego czas. Licząc pobieżnie, dopiero za kilka miesięcy kierowcy i motorniczowie wyszli by na zero.

 

Bunt podzielił załogę

Od samego początku krytycznie bunt oceniało NSZZ Solidarność, której lider wprost nazwał strajk nielegalnym. Solidarność negatywnie oceniała bunt także z tego powodu, że zgodnie z ustaleniami na przełomie czerwca i lipca zarząd miał przedstawić propozycje podwyżek, zatem związkowcy uważają, że byłyby one nawet gdyby nie wywołano buntu. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy reszta załogi powinna solidarnie dzielić się częścią swojej podwyżki z tymi, którzy postanowili z dnia na dzień odmówić świadczenia pracy?

 

Pod koniec lipca przeprowadzono wśród pracowników ankietę, z której wynikać ma, że zdania są w tej sprawie podzielone, ale nieco więcej zwolenników ma koncepcja najpierw wyrównania strat uczestnikom buntu, kosztem części podwyżek reszty personelu. Taka narracja trafiła też do opinii publicznej za sprawą wypowiedzi Arndta. W tej ankiecie udział wzięło nieco ponad połowa załogi, czyli nie jest ona w pełni miarodajna.

 

Zdaniem Solidarności sposób podziału przyznanej podwyżki będzie odbywał się w oparciu o układ zbiorowy, co wynikać ma z ustaleń z zarządem. Układ zbiorowy nie przewiduje natomiast czegoś takiego jak rekompensaty za czas buntu.

 

Zasady wypłacenia podwyżek ostatecznie zatwierdził ma nowy prezes. Jego poznamy najszybciej we wrześniu, w postępowaniu konkursowym pozostały trzy nazwiska. Do końca sierpnia na prośbę Rady Nadzorczej mają oni zaprezentować swój plan restrukturyzacji MZK.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu