Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami

Koncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 sierpień 2022 07:11
Koncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami Wizualizacja

Mieszkańcy Fordonu pod względem dostępu do różnego rodzaju usług mogą czuć się pokrzywdzeni, bowiem chcąc korzystać czy to z oferty sportowej (pod tym względem ostatnio znacznie się poprawiło) czy kulturalnej i rozrywkowej muszą dojeżdżać do centrum miasta. Od wielu lat (właściwie ponad dekady) toczy się dyskusja o potrzebie budowy centrum kultury dla Fordonu z prawdziwego zdarzenia. Ratusz powoli, przygotowuje się do budowy.

Centrum Kultury Fordon ma powstać w dawnej szkole przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka. Na zlecenie ratusza opracowano wstępną koncepcję przebudowy budynku byłej już szkoły oraz zagospodarowania terenu przy niej. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć konsultację społeczne, w ten sposób Urząd Miasta chce, aby Centrum Kultury Fordon spełniało jak najwięcej oczekiwań mieszkańców, czyli przyszłych użytkowników.

 

- Ruszamy z kluczowym projektem dla Fordonu, największej bydgoskiej dzielnicy. Mamy gotową wstępną koncepcję, ale jaki będzie jej ostateczny kształt zadecydują bydgoszczanie. Nie tylko mieszkańcy Fordonu. Zakładamy, że Centrum Kultury Fordon będzie tworzyć ofertę również dla sąsiednich dzielnic i miejscowości otaczających Fordon – mówi zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz.

 

Przewiduje się odnowienie estetyki istniejącej architektury, wraz z przekształceniem sali gimnastycznej w nowoczesną salę wielofunkcyjną (koncertowo-teatralną umożliwiającą organizowanie wydarzeń kulturalnych o charakterze dzielnicowym, miejskim - projekcje filmów). W budynku powstałaby również przestrzeń pełniąca funkcje domu sąsiedzkiego, dzielnicowego domu kultury, miejsce dla NGO oraz Popołudniowej Szkoły Muzycznej. Zwiększona zostałaby również powierzchnia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2. Koncepcja przewiduje powstanie zielonego obiektu proekologicznego oraz wpisującego się w istniejącą tkankę architektoniczną i urbanistyczną. Obejmowałby on np. ogród społeczny, mini ogród jordanowski, owocowy sad. Powstałaby również część sportowo-rekreacyjna.

 

 

 

Wizualizacje

 

Konsultacje społeczne ruszą 24 sierpnia, nie będą specjalnie długie, bowiem potrwają tylko do 14 września. W tym czasie mieszkańcy mogą wypełnić kartę konsultacyjną i wyrazić swoje uwagi do koncepcji oraz propozycje. Ankietę można wypełnić pod linkiem: www.bydgoszcz.pl/ckfordon

 

Jednocześnie 6 września o godzinie 17 we wspomnianym budynku przy ulicy Gawędy 5 odbędzie się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu