Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPotańcówką w klimacie lat 80-90 zakończono tegoroczną edycję Kanału Kultura nad Kanałem Bydgoskim

Potańcówką w klimacie lat 80-90 zakończono tegoroczną edycję Kanału Kultura nad Kanałem Bydgoskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 sierpień 2022 13:06

- Sto lat temu ludzie nawet przyjeżdżali tutaj tramwajami, przypływali łodziami, aby tutaj się bawić nad Kanałem – opowiada o historii dzielnic położonych nad Kanałem Bydgoskim Łukasz Malinowski. Zaangażowany jest on w sfinansowaną z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego inicjatywę Kanał Kultura Bydgoszcz, który jest próbą nawiązania do tradycji z okresu przedwojennego, gdy nad Kanałem Bydgoskim tętniło życie kulturalno-rozrywkowe.


Kanał Kultura Bydoszcz to cykl imprez począwszy od potańcówek, przez koncerty muzyki klasycznej, koncert kultowych bydgoskich Żuków, a także jeden seans kina plenerowego.

 

 

W piątek mieliśmy nieopodal nasypu kolejowego potańcówkę, na którą przybyło sporo osób - Taką właśnie wspaniałą imprezą, na którą przybyło naprawdę wielu mieszkańców, nie tylko Miedzynia, ale całej Bydgoszczy – kończymy cykl naszych potańcówek i koncertów z cyklu Kanał Kultura nad Kanałem Bydgoskim – opowiada Violleta Kowalska, gdy w tle zabawa toczy się na całego - Bawiliśmy się na potańcówce z Żukami w rytmie Beatlesów, bawiliśmy się na potańcówce w stylu lat 20, 30 i 40, także była w innym klimacie, ale wszystkie się ze sobą łączyły – mówi o całym cyklu.

 

 

Ciekawy koncert odbył się na początku lipca, gdzie mogliśmy posłuchać wspaniałych artystów na scenie zlokalizowanej na Flisach, ale z racji tego, że było to nad samym Kanałem Bydgoskim, a akustyka niosła muzykę na Miedzyń, po drugiej stronie kanału mieszkańcy postanowili rozłożyć leżaki i także wziąć udział w tym koncercie - Koncert muzyki klasycznej, który odbył się na obu brzegach Kanału Bydgoskiego i połączył tym sposobem mieszkańców Flisów, Osowej Góry, Miedzynia i Prądów. - opisuje wydarzenie Kowalska.

 

 

Z koncertu Żuków

 

- Tu w latach 20 i 30 odbywały się słynne potańcówki, ja przed chwilą rozmawiałem z panią, która pamięta troszeczkę dalej – bardziej na Wilczaku – na tych dechach odbywały się takie potańcówki. I cyganie byli, była muzyka na żywo – łezka zakręciła się jej w oku. Chcemy wrócić do tych starych tradycji – mówi o inicjatywie Łukasz Malinowski - Sto lat temu ludzie nawet przyjeżdżali tutaj tramwajami, przypływali łodziami, aby tutaj się bawić nad Kanałem. Możemy to nie była taka muzyka jak dzisiaj elektroniczna, ale to była muzyka na żywo. Myślę, że warto wracać do tych tradycji, żebyśmy wiedzieli jak to kiedyś nasi ojcowie, babcie i dziadkowie się bawili.

 

Organizatorzy chcieliby zorganizować podobny cykl w przyszłym roku, dlatego złożyli projekt do przyszłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. O tym ,czy dostaną dofinansowanie zdecydują już mieszkańcy podczas grudniowego głosowania.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu