Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie

UKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 31 sierpień 2022 13:25
UKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie Fot: Torun.pl

W Toruniu przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski pełni jednocześnie funkcję rzecznika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czym pozwala się publicznie mądrować m.in. o organizacji systemu ochrony zdrowia w Bydgoszczy. Czynił tak w wywiadzie na łamach ,,Expresu Bydgoskiego”, broniąc potrzeby konsolidacji bydgoskich szpitali, poprzez likwidację szpitala Biziela.

 

W tym samym wywiadzie toruński polityk pozwala sobie na lekceważącą wypowiedź o bydgoskich uczelniach - dzięki UMK - Bydgoszcz ma piąty uniwersytet w kraju, a Collegium Medicum jest jedyną z uczelni publicznych w tym mieście, z kategorią naukową A lub B+. Z całym szacunkiem do Politechniki Bydgoskiej czy UKW, ale to jedyna taka uczelnia w Bydgoszczy.

 

Ta wypowiedź nie pozostała bez echa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - W związku z publiczną wypowiedzią rzecznika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na temat rzekomego braku jednostek kategoryzowanych w kategorii A na naszej Uczelni (oraz wśród uczelni bydgoskich) wyjaśniamy, że najwyższą kategorią A ocenione zostały dwie nasze dyscypliny: nauki o kulturze i religii (Instytut Nauk o Kulturze) oraz nauki o polityce i administracji (Wydział Nauk o Polityce i Administracji). Osiem nowych kolejnych ma kategorię B+ - informuje bydgoska uczelnia - Łącznie UKW posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 13 dyscyplinach, a doktora habilitowanego - w 11 dyscyplinach.

 

UKW wskazuje, że nie są to jeszcze wyniki ostateczne, bowiem uczelniom przysługuje droga odwoławcza od ocen Komisji Ewaluacji Nauki, czyli teoretycznie UKW może mieć więcej najwyższych kategorii.

 

A jak wygląda sprawa na Politechnice?

Politechnika Bydgoska również pochwalić może się dwoma najwyższymi ocenami w kategorii A – to jest ,,zootechnika i rybactwo” oraz ,,rolnictwo i ogrodnictwo”.


Wypowiedź rzecznika UMK wydaje się tym bardziej dziwna, że wysokich ocen Politechnice Bydgoskiej w czerwcu osobiście gratulował minister Przemysław Czarnek - Zootechnika i rybactwo otrzyma wysoką kategorię A. Ostatni rok dla bydgoskiej Uczelni był czasem dynamicznego rozwoju i pokazał, że przekształcenie w Politechnikę było dobrą decyzją

Pozostałe dziedziny nauki na Politechnice Bydgoskiej maja oceny B+, niższej oceny zatem na tej technicznej uczelni nie ma. Zdaniem toruńskiego polityka bydgoskie uczelnie nie mają nawet tej kategori.

 

Będące częścią UMK bydgoskie Collegium Medicum ma również ma kategorię A, ale jak spojrzymy całościowo to jest zaledwie jedna piąta ogólnego wyniku.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu