Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 wrzesień 2022 13:50
Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł Wizualizacja

Z dość sporym opóźnieniem poznaliśmy oferty na budowę czwartego kręgu Opery Nova, wraz z infrastrukturą parkingową. Dwie oferty mieszczą się w budżecie jaki zabezpieczyły samorządy, jednocześnie są to ceny niższe niż jeszcze kilka tygodni temu szacowano.

 

Otwarcie ofert to przy dużych inwestycjach ważny moment, bowiem przy dość dynamicznej sytuacji na rynku usług budowlanych trudno oszacować koszty, stąd też otwarcie ofert pokazuje jakie są faktycznie ceny rynkowe. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że wpłynęły trzy oferty Budimexu na niecałe 95 mln zł, Alstalu na blisko 100 mln zł oraz ERBUD-u w konsorcjum z bydgoskim EBUD-em na prawie 129 mln zł (są to ceny netto, czyli doliczyć trzeba VAT). Budżet jaki przewiduje netto Opera Nova to nieco ponad 101 mln zł, mamy zatem dwie oferty poniżej tej ceny, co daje szansę na w miarę szybki wybór wykonawcy.

 

Koszty budowy samego czwartego kręgu bez infrastruktury parkingowej po połowie mają sfinansować Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz, natomiast parking podziemny najprawdopodobniej Województwo sfinansuje z prywatnym podmiotem, w zamian za kilkuletnie prawo do czerpania z niego korzyści. Wstępne szacunki zakładały, że budowa czwartego kręgu bez parkingu będzie kosztować 84 mln zł, pod koniec roku zaktualizowano kosztorys i pojawiła się kwota 137 mln zł. Przetarg ogłoszono na początku czerwca, ale z uwagi na skomplikowanie zamówienia (budowa instytucji muzycznych z odpowiednią akustyką jest materią szczególną), pojawiające się odwołań oraz trudnej sytuacji na rynku budowlanym, otwarcie ofert nastąpiło dopiero dzisiaj (pierwotnie miał być to 7 lipca).

 

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu