Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKurier Bydgoski w dniu 2 września 1939 roku

Kurier Bydgoski w dniu 2 września 1939 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 wrzesień 2013 14:54

Po komunikatach radiowych z dnia 1 września, dzień później o ataku Niemiec na Polskę pisały gazety. Niemcy rozpoczęły z Polską wojnę – informował na pierwszej stronie Kurier Bydgoski z dnia 2 września. Było to przedostatnie wydanie tej gazety.

Pod tym nagłówkiem pojawia się informacja z frontu z dnia 1 września – Armia niemiecka rozpoczęła ofensywę na miasta polskie m. In na Chojnice, Grodno, Częstochowę, Kraków oraz na Górny Śląsk.

 

Poniżej opublikowana została odezwa prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego – W tej dziejowej chwili zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przekonaniu, że cały naród w obronie wolności, niepodległości i honoru skupi się wokół Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odprawę napastnikowi.

 

Gazeta opublikowała także warunki zawarcia pokoju jakie zaproponował Polsce Adolf Hitler. Zakładały one przekazanie III Rzeszy wolnego miasta Gdańska. Zaś na ziemiach Pomorza wraz Bydgoszczą miał zostać przeprowadzony plebiscyt, który rozstrzygnął by o dalszej przynależności tych ziem.

 

Kto służy Ojczyźnie – ten służy Bogu – czytamy w liście pasterskim ks. biskupa Czesława Kaczmarka – Chcemy tylko zwycięstwa prawdy i sprawiedliwości pisze hierarcha kościelny w dalszej części.

 

Kurier Bydgoski zawierał tego dnia kilka stron. Na jednej z nich pojawił się wojenny rozkład jazdy pociągów, a także zapowiedź piłkarskiego meczu Polska – Bułgaria.

 

 

W dniu, gdy ukazała się ta gazeta wojska niemieckie zajęły między innymi Nakło nad Notecią. Z Bydgoszczy wojska polskie zaczęły się wycofywać już dzień później. Kolejne dni przyniosły bydgoszczanom już wiele cierpień, o czym przypominał na wczorajszych uroczystościach zastępca prezydenta Grzegorz Dołkowski.

 

Zobacz relację – Ta wojna była szczególnie okrutna dla bydgoszczan

 


We wtorek 3 września na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności przy ulicy Stanisława Grzmota-Skotnickiego 2 odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej dywersji w dniach 3 i 4 września. Do udziału w nich zaprasza Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz. Rozpoczną się one o godzinie 10:00. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu