Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Ministrów: Samorządy za prąd zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh. Dla Bydgoszczy może być to spora oszczędność

Rada Ministrów: Samorządy za prąd zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh. Dla Bydgoszczy może być to spora oszczędność

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 12 październik 2022 00:42
Rada Ministrów: Samorządy za prąd zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh. Dla Bydgoszczy może być to spora oszczędność Fot: Petr Kovar

Wyższy niż jakiś czas temu sugerował wicepremier Jacek Sasin, ale i tak kilkukrotnie mniejszy niż oferowały koncerny energetyczne. We wtorek Rada Ministrów przyjął projekt ustawy, który ustanowi po przyjęciu przez parlament maksymalnych cen prądu dla samorządów na poziomie 785 zł za MWh. Ta sama ustawa przewiduje też, że gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh rocznie (dla niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych ten limit będzie wyższy) zapłaci za MWh maksymalnie 693 zł.

O tym, że dla Bydgoszczy i samorządów sąsiednich wprowadzenie tego limitu byłoby korzystne pokazują oferty jakie składała Enea w przetargach. Bydgoska Grupa Zakupowa rozpisując przetarg na cały 2023 rok otrzymała stawki w zależności od sposobu zużycia (inna opłata jest za oświetlanie ulic, inna za zasilanie tramwajów) od 2,8 tys. do 3,4 tys. za MWh. Po unieważnieniu tamtego przetargu ZDMiKP ogłosił osobny przetarg tylko na oświetlenie ulic w pierwszym półroczu 2023 roku, tutaj Enea zaproponowała 1,6 tys. za MWh, czyli ponad dwukrotnie drożej niż pułap na którym rząd chce zamrozić ceny prądu dla samorządów.

 

Obecnie Bydgoszcz płaci (stawka za rok 2022) nieco ponad 600 zł za MWh, cena 785 zł będzie podwyżką, ale na pewno nie tak dotkliwą jak stawki w okolicach 3 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu