Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz dzięki rządowi może zapłacić mniej za prąd niż chciały koncerny, ale jest jeden warunek

Bydgoszcz dzięki rządowi może zapłacić mniej za prąd niż chciały koncerny, ale jest jeden warunek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 12 październik 2022 18:10

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, iż ceny maksymalne dla samorządów za prąd w 2023 roku wyniosą 785 zł netto za MWh, to kilkadziesiąt procent więcej niż Bydgoszcz płaci w tym roku, ale też kilka razy mniej niż w przetargu oferowała Enea. Zastępca prezydenta Michał Sztybel wskazuje, że jest w tym jednak jeden warunek, który może przynieść skutki niepopularne społecznie.

- Warunek – oszczędność 20% energii – wskazał na dzisiejszej konferencji prasowej zastępca prezydenta Michał Sztybel, który we wtorek brał udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim jako przedstawiciel strony samorządowej – Jeżeli dany samorząd przekroczy zużycie 80% energii z roku poprzedniego to wchodzi w ceny wysokie wynikające z przetargów i już nie obejmuje go to zamrożenie cen. To jest bardzo ważna uwaga, jaką składały jeszcze dzisiaj samorządy, aby to złagodzono. Nie chcę straszyć, ale aby to osiągnąć, to najłatwiej na komunikacji tramwajowej, bo zamykać szkoły trudno sobie wyobrazić.

 

Sztybel wskazał, że nawet gdyby udało się przekonać rząd, aby nie limitował prądu, to przy stawce 785 zł za MWh Bydgoszcz musiałaby w 2023 roku za to samo zużycie prądu co w roku bieżącym, zapłacić 35 mln zł więcej.

- Biorąc uwagę, że w ogóle ustalono ceny maksymalne, to można powiedzieć, że presja ma sens – komentuje Sztybel. Stawki jakie zaproponowała Enea Bydgoskiej Grupie Zakupowej wyszły w przedziale od 2,8 do 3,4 tys. za MWh.

Sztybel wskazuje, że cena maksymalna nie obejmuje w obecnym projekcie basenów i obiektów sportowych należących do samorządów – To też jest duży problem. Od razu zaznaczę, że pan premier zadeklarował, że te sprawy na komisji wspólnej rządu i samorządu będą analizowane.

 

Sejm projektem ustawy o cenach maksymalnych prądu ma się zająć w przyszłym tygodniu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu