Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCórka generała Andersa otworzyła wystawę o ,,małej Polsce” jaką zbudowano w Londynie

Córka generała Andersa otworzyła wystawę o ,,małej Polsce” jaką zbudowano w Londynie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 październik 2022 00:00

W 1945 roku świat świętował zakończenie koszmaru II wojny światowej, Polacy jednak nie mieli czego świętować, wielu walczących na jej frontach Polaków do Polski nie wróciło, układając sobie życie na obczyźnie. Wśród Polaków, którzy zamieszkali w Wielkiej Brytanii był zdobywca Monte Cassino, generał Władysław Anders, ale też wielu jego żołnierzy z II Korpusu Polskiego – im też jest poświęcona wystawa ,,My wszyscy od Andersa” (,,All of us Anders People”), którą w środę otwarto przed Muzeum Uchodźstwa i Dyplomacji Polskiej, czyli chyba najbardziej właściwym do tego miejscu w Bydgoszczy.

Gościem specjalnym, przecinającym wstęgę była Anna Maria Anders, córka generała Andersa, w latach 2016-2019 wiceminister w Kancelarii Premiera, od trzech lat Ambasador RP we Włoszech, w kraju gdzie spoczął generał Anders obok swoich żołnierzy na polskim cmentarzu na Monte Cassino.

 

- Drodzy przyjaciele – my wszyscy od Andersa – ja jestem jestem od Andersa, jak patrzę na zdjęcie moich rodziców tak ja pamiętam mojego ojca jak byłam małą dziewczynką – zwróciła się do zebranych na uroczystości Anna Maria Anders - Ja miałam właściwie dwa światy – miałam świat domowy, bardzo polski, pierwsze 5 lat mojego życia w ogóle nie mówiłam po angielsku, dopiero jak poszłam do szkoły. Tak jak w domu wychowanie było polskie, to oczywiście Wielka Brytania była szkoła angielska.

 

Jak podkreślała polska ambasador we Włoszech - Emigracja powojenna stworzyła małą Polskę w Londynie. Ja właściwie się wychowałam w małej Polsce.

 

Właśnie tej ,,małej Polsce” w Londynie poświęcona jest w dużej mierze ta wystawa. Przedstawia ona sylwetki ważniejszych postaci polskiego diaspory w Londynie, opisuje życie kulturalne. Jedną z ciekawostek jest to, że na koronację zmarłej niedawno królowej Elżbiety II polscy żołnierze ubrali polskie mundury, jednocześnie dekorując domy biało-czerwonymi flagami – Nie mieliśmy oparcia ani w ambasadzie, ani w konsulacie, które przejęte przez komunistów były dla nas obce. Musieliśmy być zupełnie samowystarczalni. W Londynie byliśmy w liczbie, która zaludniłaby spore miasto powiatowe – czytamy w folderze ponad 80 stronicowym, który towarzyszy wystawie.

 

 

 

 

W uroczystości uczestniczył rektor UKW (Muzeum Uchodźstwa i Dyplomacji podlega tej uczelni) Jacek Woźny, była też obecna zastępca prezydenta Maria Wasiak. Wystawę można oglądać przed muzeum. Powstała z inicjatywy Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

 

Stworzony przez gen. Andersa II Korpus Polski pozwolił opuścić teren Związku Radzieckiego, w tym łagry, setkom tysięcy Polaków.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu