Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolsko-ukraińskie spotkanie poetyckie przyciągnęło elitę Czerkas z merem na czele

Polsko-ukraińskie spotkanie poetyckie przyciągnęło elitę Czerkas z merem na czele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 październik 2022 16:39

,,Muzy nad Brdą i Dnieprem” - to tytuł almanachu przedstawiającego wiersze 26 twórców poetyckich z Polski i z Ukrainy, wydane w dwóch językach. Pod koniec września miała miejsce pierwsza premiera almanachu zorganizowana w Czerkasach, kilka dni temu odbyła się też bydgoska premiera, którą zainteresowanie lokalne było mniejsze niż tą na Ukrainie.

 

- Jest to almanach, zbiór utworów poetów z Bydgoszczy i Czerkas, o tyle interesujący, że jest on tłumaczony nawzajem przez poetów. Poeci chcieli się nawzajem poznać, więc dokonali przekładów utworów – mówi nam o dziele dr Stefan Pastuszewski, można powiedzieć inicjator wydania tego dzieła - Gromadzi utwory poetyckie 15 bydgoskich poetów i 11 poetów z Czerkas. Są to utwory nigdzie nie publikowane dotąd, utwory aktualne, a wiadomo, że te utwory nawiązują do sytuacji wojny, ale o tyle jest to ciekawe, że więcej Polacy piszą o wojnie w Ukrainie, niż Ukraińcy o wojnie w swoim kraju. Być może chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko tej sytuacji.


Po stronie bydgoskiej oprócz wierszy Pastuszewskiego znajdziemy też twórczość m.in.: Wojciecha Banacha, Zdzisława Prussa, czy Jolanty Baziak, czyli nazwisk które w Bydgoszczy są bardzo dobrze znane w świecie poetyckim.

- W Muzeum Tarasa Szewczenki, który urodził się na Ziemi Czerkaskiej miała wielka uroczystość, była cała elita kulturalna 320-tysięcznego miasta Czerkas, z merem na czele – opisuje wydarzenia z 30 września dr Pastuszewski - Przepiękna była to uroczystość, rozpoczęła się od hymnu narodowego polskiego, który został odegrany na ukraińskie lirze.

 

- Kultura na Ukrainie jest bardzo wysoko oceniana i traktowana przez władzę, ale też i społeczeństwo, dużo było czytelników – przedstawia swoje wrażenia po spotkaniu Pastuszewski.

 

Znani rosyjscy literaci wcale nie reprezentują wysokiego poziom


W tym tygodniu Opera Nova wykreśliła ze swojego repertuaru sztuki autorstwa rosyjskiego artysty Piotra Czajkowskiego, jako odpowiedź na zmasowane ataki Rosjan w ostatnich dniach na ukraińskich cywilów. O ocenę tej decyzji pytamy Pastuszewskiego - Uważam, że jest to właściwe podejście do sytuacji, bo jednak każdy twórca rosyjski, nawet jeżeli był w opozycji, w sumie legitymizuje ten naród rosyjski, który się nie sprawdza, bo jednak uczestniczy w tej wojnie. Do niedawna poparcie dla brutalnej napaści na Ukrainę było duże, dopiero teraz zmalała. W oparciu o taką mentalność Putin wydał rozkaz kolejnego ataku na Ukrainę.

 

Zdaniem Pastuszewskiego obecnie mamy szansę, aby zweryfikować, czy twórczość rosyjska uznawana za wybitną, faktycznie ma takie walory - Twórczość Puszkina nie jest jakaś o wybitnych walorach intelektualnych czy filozoficznych. (...) Sądzę, że nawet na na kanwie tego izolowania się od kultury rosyjskiej możemy dokonać teraz krytycznej rewizji, że to wcale nie jest taka twórczość np. Dostojewskiego, najwyższego lotu jeżeli chodzi o treść.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu