Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoznańska firma kupiła okazały gmach dawnej dyrekcji kolejowej

Poznańska firma kupiła okazały gmach dawnej dyrekcji kolejowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 październik 2022 16:07
Poznańska firma kupiła okazały gmach dawnej dyrekcji kolejowej Fot: CC0 by Pit1233

Mieszczący się przy ulicy Dworcowej 63 budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej, obiekt do dzisiaj jest jednym z bardziej okazałych w tej części śródmieścia, od wielu lat jest jednak wykorzystywany w niewielkiej części na potrzeby jednej z przychodni. Miasto Bydgoszcz sprzedało go w części firmie Pan Development z Poznania. Z tą transakcją wiążą się nadzieję, że przyniesie ona jego rewitalizację oraz jego zagospodarowanie. Poznańska firma za większościowe udziały zapłaci prawie 7 mln zł.

Gmach okazały, ale od dłuższego czasu był problem z jego zagospodarowaniem, wcześniej należał do grupy PKP, wówczas narodził się pomysł odkupienia go przez Bydgoszcz (kolej była zainteresowana zbyciem), aby przekazać go w darowiźnie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, na potrzeby rozwoju kształcenia Collegium Medicum. Liczono, że utworzenie nowych wydziałów zwiąże Collegium Medicum jeszcze bardziej z Bydgoszczą. W 2013 roku Rada Miasta zgodziła się na tą transakcję, następnie budynek przekazano w darowiźnie toruńskiej uczelni. UMK zaczęło jednak wskazywać na problemy, które uniemożliwiały zaadaptowanie go na potrzeby akademickie, dlatego w 2018 roku bydgoski samorząd cofną darowiznę.

 

W kolejnych latach proponowano przekazanie go administracji państwowej lub wojsku na potrzeby tworzonych nowych instytucji chociażby powołanego w ostatnich latach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Nie było jednak większego zainteresowania potencjalnych instytucji, dlatego w ostatnich miesiącach w ratuszu zapadła decyzja o zamiarze sprzedaży budynku. Ogłoszono w tym celu przetargi, w ostatniej próbie swoją jedyną ofertę złożyła poznańska firma na wspomniane blisko 7 mln zł. Transakcja sprzedaży ma zostać dopięto jeszcze w tym roku.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu