Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz chce przeprowadzić renowację szańca, który stał przy Pomniku Walki i Męczeństwa

Ratusz chce przeprowadzić renowację szańca, który stał przy Pomniku Walki i Męczeństwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 listopad 2022 00:10

Dzisiaj Pomnik Walki i Męczeństwa jest jednym z wyraźniejszych elementów na płycie Starego Rynku, przez 38 lat pomnikowi towarzyszył szaniec, który decyzją prezydenta Konstantego Dombrowicza w 2007 roku przeniesiono na Wyżyny, tam jednak niestety ulega degradacji.

 

Szaniec liczył 26 metrów, przedstawiał nazwy miejscowości, w których dochodziło do niemieckich morderstw na mieszkańcach dawnego województwa bydgoskiego. Szaniec zaprojektował architekt Jerzy Winiecki. W sierpniu 2007 roku szaniec został przetransportowany na teren parafii Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.

 

Ostatnie lata to informacje na temat szańca mówiące o tym, że z jednej strony ulega naturalnej degradacji, ale z drugiej słyszymy o porozrzucanych butelkach, niedopałkach po papierosach, a nawet odchodach, co pokazuje, że również mamy elementy związane z wandalizmem.

 

Urząd Miasta w ostatnich dniach złożył zapytanie ofertowe w sprawie przeprowadzenia renowacji szańca - Renowacja będzie polegała na usunięciu metodą chemiczną mikroflory z powierzchni kamiennych oraz oczyszczeniu powierzchni metodą ścierną, suchą - napisano w specyfikacji zamówienia.

 

Jest plan zakończenia prac renowacyjnych do końca listopada.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu