Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel

Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 listopad 2022 00:48
Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel KPRP

Pałac prezydencki nie chwali się wszystkimi podpisanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawami - jak ustaliliśmy nowelizacja ustawy o medycynie laboratoryjnej, w której przemycono zapis zakazujący uczelniom likwidowanie podległych sobie szpitali bez zgody ministerstw zdrowia i szkolnictwa wyższego, podpisana została 18 października przez głowę państwa.

W ostatnich miesiącach spore emocje w Bydgoszczy budziły plany rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który dążył do likwidacji szpitala Biziela poprzez połączenie go ze szpitalem Jurasza. Emocję nakręcał dodatkowo brak woli dialogu, bowiem toruńska uczelnia nie chciała ujawniać szczegółów. Nie jest tajemnicą, że poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej spowodowane były bydgoską sytuacją, stąd też nazywanie ich lex Biziel nie jest nadużyciem.

 

Sejm RP ustawę uchwalił 15 września, Senat RP swoje poprawki wniósł 7 listopada, w tym wykreślające zapisy lex Biziel (uznano ich tryb uchwalenia przez Sejm za niekonstytucyjny). Tego samego dnia Sejm RP poprawki Senatu jednak wykreślił (utrzymując lex Biziel). Prezydent RP Andrzej Duda ustawę ostatecznie podpisał 18 października.

 

Formalnie na dzisiaj zapisy blokujące możliwość likwidacji szpitala Biziela decyzją tylko władz UMK jednak jeszcze nie obowiązują. Wejdą one w życie w momencie opublikowania ich w Dzienniku Ustaw RP. W przypadku lex Biziel zapisy wejdą już dzień po opublikowaniu ich w tym publikatorze, natomiast pozostałe elementy ustawy o medycynie laboratoryjnej wejdą w życie miesiąc od tej publikacji.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu