Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji

PGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 listopad 2022 00:30
PGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji Fot: Polimex Mostostal

Unia Europejska zgodziła się uznać gaz jako pośrednio paliwo ekologiczne, czyli nie jest to docelowa forma pozyskiwania energii, ale przechodzenie z wysokoemisyjnego paliwa węglowego na gazowe można uznać za element zielonej transformacji, o co zresztą zabiegał polski rząd. PGE Energia Cieplna kończy obecnie inwestycję w elektrociepłowni Bydgoszcz I Jachcice, gdzie uruchomiony zostanie kocioł gazowy. W przygotowaniu jest już jednak kolejna duża inwestycja.

 

Pod koniec października PGE Energia Cieplna podpisała umowę z konsorcjum Polimex Energetyka i Polimex Mostostal na wykonanie projektu i budowę źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy minimalnej 50 MWe, złożonego z silników gazowych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2025 roku, na razie nie zapadłą jeszcze decyzja o dokładnej lokalizacji, czy będzie to bydgoski zakład na Jachcicach, czy drugi na Kapuściskach. Na pewno będzie to jednak obszar Bydgoszczy. W komunikacie PGE Energia Cieplna informuje, że w ten sposób chce dalej ograniczać użycie węgla.

 

- Budowa jednostki gazowej w Bydgoszczy to bardzo ważna inwestycja dla miasta. Jej powstanie zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, mający też wpływ na zdrowie mieszkańców miasta. Jako lider transformacji energetycznej w Polsce czujemy się zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą tak, by mogła ona nadal sprawnie funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

 

Po zakończeniu tej inwestycji PGE Energia Cieplna zapowiada wyłączenie z eksploatacji dwóch kotłów węglowych zlokalizowanych w Bydgoszczy.

 

- Budowa nowej jednostki wytwórczej w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to jedna z dwóch kluczowych inwestycji realizowanych w naszym mieście przez bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła. Pierwsza już jest w fazie budowy w Elektrociepłowni Bydgoszcz I na bydgoskich Jachcicach, druga przy ulicy Energetycznej właśnie się rozpoczyna. Dzięki powstającym inwestycjom nasza elektrociepłownia zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zwiększy także w istotny sposób bezpieczeństwo dostaw do naszych odbiorców ciepła - powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu