Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObóz internowania w Chełmie stał się symbolem, bowiem panowały w nim najgorsze warunki

Obóz internowania w Chełmie stał się symbolem, bowiem panowały w nim najgorsze warunki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 listopad 2022 00:33

Przez utworzone pod koniec 1982 roku obozy internowania przewinęło się ponad 1,5 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym samym czasie w więzieniach przebywało ok. 3 tys. więźniów politycznych. Obozy internowania były jednak w teorii ćwiczeniami wojskowymi, na które powołano rezerwistów, w praktyce było to jednak internowanie. O obozie w Chełmie, który stał się symbolem mówił w ubiegłym tygodniu prof. Wojciech Polak na zorganizowanej w Bydgoszczy konferencji rocznicowej.

 

Przypomnijmy, że w czwartek rozpoczęły się w Bydgoszczy centralne uroczystości poświęcone tej formie internowania. O tej konferencji pisaliśmy już: Zagrażali systemowi, powołano ich do wojska – to miała być inteligentna represja. Zjechali się do Bydgoszczy

 

A także relacjonując wystąpienie prokuratora Mieczysława Góry, które bardzo dobrze obrazuje genezę powstania tych obozów: Generał Kiszczak przez lata zaprzeczał istnieniu wojskowych obozów internowania. Jego współpracownicy również

 

Wystąpienie poświęcone bezpośrednio obozowi w pobliskim Chełmie wygłosił prof. Wojciech Polak z UMK - W obozie internowania w Chełmie umieszczono około 300 osób. Tutaj warunki były szczególne złe – wyjaśniał historyk - Ten obóz w Chełmie ze względu na skrajne warunki stał się symbolem tych ,,zielonych internowań”

 

- Działacze Solidarności umieszczenie zostali początkowo w koszarach, tylko szybko kadra uznała, że stwarza to zagrożenie, że solidarnościowa ,,zaraza” rozleje się po całej jednostce. Mamy taki raport WZW Pomorskiego Okręgu Wojskowego, w którym napisano trochę na temat solidarnościowych rezerwistów w Chełmie, w ciągu pierwszych dni – przytaczał powstałe w latach 80. dokumenty prof. Polak - Cytuję: ,,Swą odrębność w środowisku wojskową oraz solidarność z opozycją manifestowali poprzez próby podejmowania zachowań niepożądanych np. w dniu 10 listopada br. na znak solidaryzowania się z robotnikami oraz uczczenia II rocznicy utworzenia Solidarności, niektórzy rezerwiści w IX Pomorskim Pułku Pontonowym w Chełmie nie spożyli posiłku. Na drzwiach klubu wojskowego, a następnie świetlicy umieszczone zostało hasło ,,Solidarność jest i będzie””. (…) Umieszczone ich w namiotach na zalewowych terenach nadwiślanych. Rezerwiści spali tam w namiotach ogrzewanych metalowymi piecykami, w nocy trzeba było trzymać dyżury przy ogniu. Dzień wypełniała 10-godzinna praca przy kopaniu dołów i zasypywaniu. Utrudniano bardzo praktyki religijne.


Profesor Polak wskazywał też na utrudnianie widzeń z rodzinami oraz kiepskie warunki żywieniowe - Internowani w Chełmie działacze Solidarności, pomimo tego, że znajdowali się w namiotach i mieli siłą rzeczy możliwości mniejsze, organizowali rozliczne akcje protestacyjne, czym doprowadzały do wściekłości miejscową kadrę. (…) Obóz w Chełmie pod względem warunków, w których przeżywali rezerwiści był najgorszy. W warunkach zimowych te namioty zagrażały wręcz życiu żołnierzy. Trzeba było całą noc palić w piecyku, jeden żołnierz musiał być do tego delegowany, bo gdyby tego zaprzestano to reszta by w styczniu zamarła.

 

.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19
 • W lutym inflacja przekroczyła 18% (raport)

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki dotyczące inflacji w lutym – ceny towarów i usług w stosunku do lutego 2022 roku wzrosły o 18,4%, natomiast w stosunku do stycznia br. o 1,2%.

Wiadomości z regionu