Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJako prezydent dla bydgoskiego samorządu stał się symbolem. Do dzisiaj nie znaleziono jego ciała

Jako prezydent dla bydgoskiego samorządu stał się symbolem. Do dzisiaj nie znaleziono jego ciała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 listopad 2022 14:03
Jako prezydent dla bydgoskiego samorządu stał się symbolem. Do dzisiaj nie znaleziono jego ciała Fot: Bogusław Białas

11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, w Bydgoszczy to także data prawdopodobnej śmierci prezydenta Leona Barciszewskiego. Przy Wełnianym Rynku znajduje się jego okazały pomnik, choć jego męczeńska śmierć nie specjalnie przebija się w dniu, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W piątek pod pomnikiem Leona Barciszewskiego odbyła się symboliczna uroczystość, w czasie której warte honorową pełnili harcerze. Delegacja bydgoskich samorządowców z zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem na czele złożyła wiązanki kwiatów.

 

 

Barsziewski już w czasach zaborów angażował się w Berlinie w działalność polonijną. Jako zastępca Konsula Generalnego odrodzonej Polski w Berlinie wspierał w 1918 roku Powstanie Wielkopolskie pomagając w reperacji około 2 tys. polskich jeńców. W Odrodzonej Polsce najpierw był prezydentem Gniezna, natomiast w 1932 roku został wybrany na 12 letnią kadencję prezydentem Bydgoszczy. W okresie kryzysu gospodarczego skutecznie walczył z bezrobociem, w tym czasie powstał też szpital na Bielawkach, elektrownia na Jachcicach, doszło do rozbudowy gazowni i rzeźni miejskiej.

 

Kadencji nie dokończył z uwagi na wybuch II wojny światowej. Wówczas decyzją wojewody pomorskiego został ewakuowany do Lwowa. Gdy dotarły do niego wieści o zbrodniach niemieckich na Polakach, postanowił zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa wrócić do Bydgoszczy. Gestapo od razu aresztowało Barciszewskiego wraz z synem. Przyjmuje się, że zginął 11 listopada 1939 roku, nie można tej daty jednak potwierdzić na sto procent, do dzisiaj nie udało się też ustalić co hitlerowcy zrobili z jego ciałem. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu