Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz2023 rok bez Steru na Bydgoszcz i nowych inwestycji – miasto musi oszczędzać. Czy oszczędności dotkną też propagandy?

2023 rok bez Steru na Bydgoszcz i nowych inwestycji – miasto musi oszczędzać. Czy oszczędności dotkną też propagandy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 18:01

Rok 2023 bez nowych inwestycji i z dużymi cięciami – zgodnie z ustawą 15 listopada prezydent Rafał Bruski zaprezentował projekt budżetu na 2023 rok, który będzie trudnym budżetem o czym świadczyć może planowany rekordowy deficyt na poziomie ponad 364 mln zł. Prezydent Rafał Bruski za główną przyczynę wskazuję zmiany wprowadzone przez Polski Ład, do tego dochodzi wysoka inflacja i wzrost płac minimalnych, który wymusza wzrost wydatków na wynagrodzenia.


Przyczyn wpływających na wzrosty kosztów funkcjonowania miasta jest znacznie więcej, chociażby przewidywany wzrost cen prądu dla miasta, który przekroczy najprawdopodobniej 100%.

 

 

Nadwyżka operacyjna miasta w ostatnich 10 latach

 

- Finanse samorządów załamały się w ciągu ostatnich lat. Podobnie jest w Bydgoszczy, mamy dużo mniej środków finansowych niż mieliśmy – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. Finanse samorządów, głównie gmin i powiatów opierają się przede wszystkim z podatku PIT, który od 2019 roku rząd systematycznie obniża lub podnosi kwotę wolną od tego podatku. Rząd wprowadza co prawda rekompensaty dla samorządów, ale zdaniem prezydenta nie pokrywają one tylko część ubytków. Prezydent zaprezentował na konferencji prasowej poniższy wykres:

 

Zielona linia przedstawiać ma prognozę wzrostu wpływów opartą na założeniu, że od 2019 rząd nie wprowadza swoich reform, czerwona to efekty wprowadzenia tych reform dla Bydgoszczy, natomiast niebieska linia to uwzględnienie rekompensat jakie otrzymała Bydgoszcz.

 

- Rząd zabiera nam dochody do siebie do budżetu państwa, po to aby samorządy podwyższyły opłaty mieszkańcom – ocenia skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, jednocześnie zapowiadając, że projekt budżetu przewiduje m.in. podniesienie w przyszłym roku podatku od nieruchomości.

 

Przedstawiony we wtorek budżet przewiduje wpływy na poziomie 2,282 mld zł i wydatki na poziomie 2.747 mld zł co przyniesie prawie 365 mln zł deficytu, to najwyższy deficyt po 2010 roku.

 

Projekt zakłada też o prawie połowę obcięcie wydatków na promocję, nie odbędzie się w 2023 roku Ster na Bydgoszcz, miasto nie wesprze też juwenaliów – Rezygnujemy na jeden rok na razie ze Steru na Bydgoszcz, to jest wydatek kilkuset tysięcy złotych, ale po prostu nas na to nie stać.

 

Prezydent nie planuje też nowych inwestycji, będzie to kontynuacja zaczętych już zadań, chociażby rewitalizacji bulwarów nad Brdą. Wyjątkiem są wydatki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, tutaj nie ma być cięć oraz utwardzanie dróg gruntowych jeżeli rząd przyzna miastu dotację (w połowie wartości zadania)

 

Rezygnujemy ze Steru, ale czy też z propagandy?

Prezydent nie był wstanie odpowiedzieć na pytanie ile miasto planuje w przyszłym roku wydać na swoją gazetkę ,,Biuletyn Informuje”, która próbuje być konkurencją dla lokalnych mediów. W roku bieżącym na wynagrodzenia wydaje biuletyn ponad 23 tys. zł miesięcznie, gdyby przyjąć te same koszty plus podobne koszty wydruku to biuletyn będzie kosztował bydgoszczan przeszło 350 tys. zł, czyli ponad połowę kosztów Steru na Bydgoszcz. Może warto zapytać mieszkańców, czy to właściwy kierunek działania, dlatego do sprawy wrócimy jak uzyskamy więcej danych.

 

Ostateczny kształt budżetu w grudniu uchwali Rada Miasta Bydgoszczy. W przyszłym tygodniu na sesji odbedzie się I czytanie budżetu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu