Jesteś tutaj: HomeBydgoszczParadoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji

Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 listopad 2022 00:13
Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji Fot: ZDMiKP

We wtorek na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski mówił o tym, że z uwagi na trudną sytuację finansową wszystkich samorządów, będzie trzeba oszczędzać i nie będzie nowych inwestycji – za wyjątkiem budżetu obywatelskiego i programu utwardzania dróg (który rząd chce dofinansować). Będą kontynuowane jednak już rozpoczęte inwestycje, bądź będące w trakcie przetargów. Jak się tak spojrzy to planowany mamy dość duży portfel inwestycyjny, który przekroczy 0,5 mld zł.

Najwięcej kosztować będzie w 2023 roku kontynuacja budowy mostu tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską, tutaj przewidziano 106 mln zł.

 

Kilka tygodni temu wybrano wykonawcę na modernizację Teatru Polskiego, na to zadanie na 2023 rok przewidziano wydać 35 mln zł. Jeżeli jesteśmy już przy instytucjach kultury, to na wybór wykonawcy czeka przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg, to zadanie Bydgoszcz finansuje razem z Województwem Kujawsko-Pomorskim, wkład miasta na 2023 rok wynieść ma według planu 17 mln zł.

 

Ponad 33,5 mln zł planuje się też wydać na rewitalizację nabrzeży Brdy na dużym odcinku, przy czym prawie 30 mln zł miałoby pochodzić z budżetu państwa. Problemem jest jednak póki co wybór wykonawcy, pierwszy przetarg unieważniono bowiem oferty były około dwa razy wyższe niż przewidziany budżet, drugie postępowanie trwa, ratusz je wciąż przedłuża licząc na stabilizację na rynku budowlanym i pojawienie się rozsądniejszych ofert.

 

Spore wydatki może pochłonąć też program modernizacji 20 dróg, części gruntowych, części w centrum - miasto zgłosiło do rządowego programu program warty 60 mln zł, rząd może przyznać dofinansowanie w kwocie 30 mln zł.

W portfelu inwestycyjnym mamy też dalszą przebudowę mostu wzdłuż alei Armii Krajowej nad torami kolejowymi z planem wydatków na poziomie 16 mln zł. Na rewitalizację Placu Wolności przewiduje się 5 mln zł, tyle samo na Plac Kościeleckich (tutaj również mamy blisko 5 mln dotacji z rządu), na razie jednak nie udało się wyłonić wykonawcy.

 

W 2023 roku będzie też kontynuowana rewitalizacja Starego Fordonu, głównie zadania związane z nabrzeżami – tutaj mamy 11 mln zł przeznaczone.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu