Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Polak Mateusz Krzyżowski zwycięzcą konkursu pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 listopad 2022 10:27
Ignacy Jan Paderewski Ignacy Jan Paderewski

W sobotę zakończyły się przesłuchania finałowe XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który związany jest od początku z muzyczną Bydgoszczą. Wśród najlepszych muzyków z regionu nie znajdziemy, ale tegoroczną edycję wygrał Polak 23-latek Mateusz Krzyżowski, który swoje umiejętności muzyczne szlifuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego zalicza się do najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w Polsce, co buduje też prestiż Bydgoszczy jako miasta muzycznego. Tegoroczny laureat ma na swoim koncie udział w półfinale najbardziej prestiżowego polskiego konkursu im. Fryderyka Chopina. Niecały rok temu – w grudniu 2021 roku triumfował w Bydgoszczy na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ,,Artur Rubinstein in memoriam”, czyli drugiej bydgoskiej marce pianistycznej dedykowanej młodszym wykonawcom.

 

Drugie miejsce zajął Hiszpan Pedro Salas Lopez, trzecie Ukrainiec Danylo Saienko. Jury postanowiło wyróżnić nagrodami specjalnymi także Polaka Piotra Pawlaka oraz Japończyka Shio Okui. W niedzielny wieczór w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert laureatów.

 

Konkurs im. Paderewskiego organizowany jest w Bydgoszczy co trzy lata, w XI edycji w 2019 roku wygrał Rosjanin Phillip Lynov.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu