Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy dyskutują o technologiach, które mogą zmienić wkrótce przemysł

W Bydgoszczy dyskutują o technologiach, które mogą zmienić wkrótce przemysł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 listopad 2022 19:50

Egzoszkielet może pomóc odzyskać sprawność wielu osobom, które cierpią na niedowład kończyn, ale też w przypadku osób zdrowych mogą zwiększyć ich siłę jako wspomagacz przy wykonywaniu prac fizycznych. W czwartek rozpoczęła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego I Międzynarodowa Konferencja ,,Inteligentne Rozwiązania dla Przemysłu”, nazwana też Przemysłem 4.0. Partnerem konferencji jest Polska Akademia Nauk.

Konferencja "Intelligent Solutions for Industry - ISI 2022" stanowi nową platformę wymiany wiedzy, merytorycznych dyskusji, postępów, wyników badań i doświadczeń przemysłowych

wśród naukowców, badaczy, decydentów, praktyków i studentów zajmujących się tematami w obszarze Przemysłu 4.0 i Inteligentnej Produkcji. W czasie tej konferencji prezentowane są m.in. roboty, innowacje z dziedziny druku 3D, ale też wykorzystania technologii VR.

 

Konferencja jest międzynarodowa, ale jej gospodarze mają też się czym chwalić, w mediach głośno bywało bowiem o prototypie egzoszkieletu, który opracował zespół naukowy z UKW, który uzyskał już nawet pierwsze nagrody z tego tytułu - Obecnie egzoszkielet jest testowany na 10 osobach, które się zgłosiły w wieku od 19-73 lat – mówi nam mgr. Jakub Kopowski, który prezentował ten szkielet na konferencji - Gdyby to się udało wdrożyć, to osoby które nie są wstanie poruszać ręką, a z tego powodu pracować, ani wykonywać codziennych czynności, nie tylko będą mogli wrócić do pracy i stać się całkowicie samodzielne, ale również zyskać nowe możliwości.

 

Kopowski zaznacza jednak, że z wynalazku będą mogli korzystać też w pełni sprawni, dla poprawy wydajności - Egzoszkielet zwiększa również siłę udźwigu u pracownika będącego osobą zdrowia, co zwiększa wydajność

 

Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja zespołu naukowego Koszalińskiego Uniwersytetu Technologicznego, który pracuje nad tym, aby wykorzystywane w produkcji energii wiatrowej materiały kompozytowe móc później wykorzystać do produkcji materiałów drewnopodobnych. Jak się dowiadujemy z prezentacji, obecnie elektrownie wiatrowe można w około 90% podać recyklingowi, ich badania mają służyć zagospodarowaniu pozostałych 10%, aby recykling był w tym zagadnieniu pełny.

 

Konferencja zakończy się w piątek.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu