Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwięty Marcin z Tours – patron Bydgoszczy

Święty Marcin z Tours – patron Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 listopad 2022 17:06

W Bydgoszczy rozwija się kult Matki Boskiej Pięknej Miłości, która nazywana jest patronką Bydgoszcz. Wpływ na rozwijanie kultu ma na pewno reaktywowana inicjatywa międzywojenna Koncertów Maryjnych z Różą Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomina jednak, że Bydgoszcz ma też za patronat św. Marcina z Tours, który żył w IV wieku. Jego główne wspomnienie w Polsce przypada 11 listopada, tego dnia główną uwagę skupiamy jednak Świętu Niepodległości.

 

O św. Marcinie bp. Włodarczyk przypomniał podczas Mszy Świętej sprawowanej w ramach obchodów Święta Niepodległości - Żył w IV wieku na terenie dzisiejszej Francji – wspomniał bp. Krzysztof Włodarczyk - Jest współpatronem naszej bydgoskiej Katedry, ale jest też patronem Miasta Bydgoszczy, patronem civitatis. Ten tytuł oficjalnie potwierdził kardynał Edmund Dalbor, Prymas Polski w 1924 roku. Widząc wzrost Bydgoszczy, pragnąc zaradzić potrzebom duszpasterskich Bydgoszczy wydał dekret erygujący 5 parafii wyodrębnionych z parafii farnej.

 

- Św. Marcin pokazał swoim życiem, że niekoniecznie trzeba ponieść śmierć męczeńską, by zyskać uznanie w oczach Boga, aby stać się wzorem dla ludzi. Chwałę nieba można równie dobrze zdobyć codziennym praktykowaniem miłości wynikającej z wierności przykazaniom oraz praktykowaniu miłosierdzia – wyjaśniał bp. Włodarczyk. Święty urodził się w Sabarii na terenie dzisiejszy Węgier (wówczas była to rzymska prowincja Panonia), Z francuskim Tours położonym nad Loarą, gdy wybrany został tam na biskupa. Św, Marcin uznany jest za patrona Francji.

 

- Mieszkańcy Bydgoszczy, diecezjanie, goście, turyści i miłośnicy miasta, które jest stolicą bydgoskiej diecezji, mogą się cieszyć wstawiennictwem św. Marcina – kończył swoją homilę bp. Włodarczyk.

 

Drugim patronem Katedry bydgoskiej jest św. Mikołaj z Miry, które wspomnienie przypadnie wkrótce – 6 grudnia. Żył on na przełomie III i IV wieku, zasłynął z tego, że rozdał majątek rodzinny ubogim. Dzisiejsza kultura na nim wzoruje postać Świętego Mikołaja.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu