Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwsza oficjalna wizyta niemieckiego ambasadora w Bydgoszczy

Pierwsza oficjalna wizyta niemieckiego ambasadora w Bydgoszczy

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 grudzień 2022 12:13
Pierwsza oficjalna wizyta niemieckiego ambasadora w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

W środę na bydgoskim ratuszu zawisła flaga Republiki Federalnej Niemiec, zgodnie ze zwyczajem flagi narodowe innych państw są wywieszane podczas oficjalnych wizyt ich dyplomatów. Tego dnia Bydgoszcz odwiedził dr Thomas Bagger, który obowiązki ambasadora Niemiec w Polsce pełni od lipca.

Ambasador Thomas Bagger spotkał się w ratuszu z prezydentem Rafałem Bruskim, zaprezentowano mu także prezentacje o potencjale gospodarczym Bydgoszczy. W przeszłości Bagger gościł w Bydgoszczy raz prywatnie, teraz przyjechał drugi raz, ale pierwszy raz w charakterze dyplomaty. W spotkaniu uczestniczył też Jarosław Kuropatwiński, konsul honorowy Niemiec w Bydgoszczy.

 

Bydgoszcz jest na pewno specyficznym miastem w relacjach polsko-niemieckich, z jednej strony do dzisiaj pozostały wybudowane w czasie zaborów budynki, wpływając na charakter architektoniczny miasta, również rząd pruski zbudował Kanał Bydgoski, z drugiej strony mamy ciężkie doświadczenia z II wojny światowej, co do oceny których polscy i niemieccy historycy nie są zgodni, choć na pewno ostatnie kilkadziesiąt lat na pewno ugasiło te spory, jest bowiem już zgodność do tego kto tutaj był agresorem.

 

- Jestem w Bydgoszczy po raz drugi, choć pierwszy raz oficjalnie. Za każdym razem, gdy wyjeżdżam z Warszawy, jestem pod wrażeniem jak dobrze rozwija się polsko-niemiecka współpraca na wielu polach – mówił podczas wizyty w ratuszu ambasador Bagger.

 

Dr Thomas Bagger w Polsce zaczyna swoją karierę w roli pierwszego ambasadora, w przeszłości zdobywał jednak doświadczenia pracując w niemieckich ambasadach w Pradze, w Ankarze i w Waszyngtonie.

 

W czerwcu w ratuszu gościła brytyjska ambasador Anne Clunes.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu