Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie z dużym uznaniem o ćwiczeniach NATO koordynowanych z Bydgoszczy

Amerykanie z dużym uznaniem o ćwiczeniach NATO koordynowanych z Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 grudzień 2022 07:39
Amerykanie z dużym uznaniem o ćwiczeniach NATO koordynowanych z Bydgoszczy Fot: Troy Darr

W dniach 30 listopada – 9 grudnia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) było gospodarzem ćwiczenia Loyal Leda 2022, o którym pisaliśmy krótko po ich zakończeniu. Z dużym uznaniem o tym ćwiczeniu dla budowania siły w interoperacyjności NATO pisze oficjalna strona armii Stanów Zjednoczonych w dość długiej notce.


- Ćwiczenia Loyal Leda to jedno z najważniejszych corocznych ćwiczeń dla NATO – ocenia w serwisie amerykańskiej armii army.mil podpułkownik Jennifer Gotie – Ćwiczenie przygotowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych symulacji komputerowych i scenariuszy pozwoliło uczestnikom wczuć się w nie, rozbudowywać relacje oraz identyfikować luki, co pozwoli budować jeszcze większą interoperacyjność.

 

 

Major amerykańskiej armii Steven D. Hansen, z dowództwa lądowego sił sojuszniczych G9 uważa, że to ćwiczenie pozwoliło wykształcić pomiędzy uczestnikami relacje, które mogą okazać się pomocne, w sytuacji wystąpienia realnego konfliktu w Europie.

 

- Loyal Leda nie tylko służy szkoleniu sztabów żołnierzy, ale też zbliżają ze sobą państwa członkowskie, w celu wzmocnienia współpracy oraz partnerstwa w NATO – ocenia mjr. Hansen.

 

Fot: Spc. Anthony Sanchez

 

Inny amerykański major Joseph Davis uważa, że mało jest okazji, do zdobywania przez siły NATO wielonarodowej interoperacyjności, dlatego ćwiczenia Loyal Leda są niezwykle ważne, bo umożliwiają wojskowym zdobywanie takiego doświadczenia.

 

Do Bydgoszczy przyjechało około 700 żołnierzy i ekspertów cywilnych z 25 państw tworzących NATO. W całej Europie w ćwiczeniu udział wzięło kilka tysięcy żołnierzy w różnych lokalizacjach kontynentu.

 

- Realizując to ćwiczenie, przyczyniliśmy się do wzmocnienia jedności NATO i pomogliśmy zwiększyć interoperacyjność Sojuszu, zarówno pod względem proceduralnym, jak i kulturowym – mówi gen. dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC NATO w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu