Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki w komitecie honorowym roku Andrzeja Szwalbego

Marszałek Całbecki w komitecie honorowym roku Andrzeja Szwalbego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 31 grudzień 2022 00:09

Rok 2023 w Bydgoszczy będzie obchodzony pod patronatem Andrzeja Szwalbego oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, w połowie grudnia prezydent Rafał Bruski powołał 6 osobowy komitet honorowy Roku Andrzeja Szwalnego, wśród osób, które będą ustalać jego program znalazł się marszałek województwa Piotr Całbecki.

W skład komitetu oprócz prezydenta i marszałka wejdą także: przewodnicząca Rady Miasta, rektorzy Akademii Muzycznej i UKW oraz była dyrektor Filharmonii Pomorskiej, honorowa obywatelka Bydgoszczy Eleonora Harendarska.

 

Wizja województwa kujawsko-krajeńskiego

Andrzej Szwalbe zapamiętany został jako budowniczy Filharmonii Pomorskiej, mający także zasługi przy powstaniu bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest to postać na pewno o wybitnych osiągnięciach dla muzyki. Mniej się mówi o jego zaangażowaniu w sprawy samorządowe, aktywnie uczestniczył pod koniec lat 90. w dyskusji o reformie samorządowej. W momencie gdy toruńscy politycy chcąc uzyskać wyższy status swojego miasta nad Bydgoszczą szantażowali, że żadnego województwa wspólnego nie będzie i oni pójdą do Pomorza, Szwalbe zauważył, że może powstać jednak województwo kujawsko-krajeńskie bez Torunia, czy w wersji z Toruniem, które obejmowało by ponadto dzisiejszy powiat złotowski, chojnicki i pilski. Miasto Piła miało odgrywać podobną rolę jak Toruń i Włocławek.

 

Szwalbe już w tamtym okresie miał też wizje polityki metropolitalnej, na kilkanaście lat przed tym jak ten temat wszedł do bydgoskiego mainstreamu. Widział już wówczas, że powinien powstać Bydgoski Obszar Metropolitarny, który będzie lokomotywą rozwoju tego województwa oraz mniejsze obszary funkcjonalne wokół Piły, Torunia i Włocławka. Fakt, że do tej kwestii odnosił się już wstępnie w 1998 roku Andrzej Szwalbe świadczy o tym, że potrafił patrzeć długofalowo. Co należy tutaj wyraźnie podkreślić, powiązania funkcjonalne tych terenów z Bydgoszczą są nadal silne, być może nawet silniejsze niż z Poznaniem. Także i Chojnice w województwie pomorskim mogą czuć się trochę odtrącone.

 

Czy będą festyny czy refleksja nad myślą mistrza?

Patrząc na skład komitetu honorowego można prognozować, że nie zabraknie koncertów i wydarzeń muzycznych. Mam obawę, że nie starczy już miejsca na zgłębienie wizji Andrzeja Szwalbe oraz na zastanowienie się jaką Bydgoszcz widział Szwalbe. Dorobek zostawił nam natomiast bardzo wartościowy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu