Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEnea będzie dalej dostarczać prąd do Bydgoszczy i jej sąsiadów. Stawki będą maksymalne

Enea będzie dalej dostarczać prąd do Bydgoszczy i jej sąsiadów. Stawki będą maksymalne

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 styczeń 2023 17:06
Enea będzie dalej dostarczać prąd do Bydgoszczy i jej sąsiadów. Stawki będą maksymalne Fot: Petr Kovar

W drugim półroczu 2022 roku dużo było zachodu w sprawie znalezienia dostawcy energii elektrycznej dla Bydgoszczy i pozostałych samorządów wchodzących w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Początkowo były ceny wręcz zaporowe, później gdy parlament wprowadził ustawowo limity cen nie było żadnych chętnych, w rezultacie udało się podpisać już umowę z Enea – póki co do końca czerwca 2023 roku.

Ryzyka, że nie będzie w ogóle prądu nie było, bowiem samorządy jeżeli nie mają zawartych umów, to dostają prąd według taryfy rezerwowej, w tym wypadku sama taryfa nie ma większego znaczenia, skoro są ustawowe limity cen, ale w przypadku tych taryf trzeba płacić dodatkowo za punkty dostępowe, co bydgoski ratusz tylko dla Bydgoszczy oszacował jako dodatkowe 0,5 mln zł kosztu.

 

Uchwalona przez parlament jesienią ustawa zakłada, że samorządy maksymalnie za MWh prądu zapłacą 785 zł netto, z uwagi na powrót od dzisiaj (1 stycznia) 23% VAT, będzie to ostatecznie 965 zł brutto.

 

Jak ustaliliśmy, jeszcze przed końcem roku z Enea zawarto umowę, z Bydgoszczą, która będzie obowiązywać do końca czerwca, stawka na umowie ma być prawie dwukrotnie wyższa niż 965 zł brutto, ale z mocy ustawy to tę kwotę będzie płacić Bydgoszcz. W roku 2022 Bydgoska Grupa Zakupowa płaciła poniżej 600 zł, będzie to zatem wzrost o około 3/4.

 

Wspomnieć warto, że pod koniec września Enea oferowała Bydgoskiej Grupie Zakupowej stawki w przedzaile 2,8 - 3,4 tys. zł + VAT za MWh.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu