Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana

Nowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 styczeń 2023 00:06
Nowe autobusy to także ekologiczna dobra zmiana Fot: Mobilis

Od niedzieli na 11 liniach bydgoskiej komunikacji miejskiej jeździ nowy przewoźnik Mobilis. Pierwsze wrażenia bydgoszczan są bardzo pozytywne, w końcu jeżdżące od kilku lat autobusy zastąpiły zupełnie fabryczne nowe, mamy zatem widoczny efekt nowości. Nowe autobusy to także w praktyce mniejsza emisja CO2 do atmosfery, stąd też wymianę taboru odczują w jakimś stopniu także nasze płuca, także tych którzy autobusami nie jeżdżą. Inna kwestia jest taka, że pierwotne plany zakładały jeszcze bardziej ekologiczny tabor.

W 2020 roku jak wynika z raportu opracowanego na zlecenie ratusza komunikacja miejska wyemitowała do atmosfery 3.185 MG CO2, to dość niewiele gdy spojrzymy na całkowitą emisję z transportu w Bydgoszczy powyżej 533 tys., ale jedną z tego przyczyn jest ciągły spadek tego udziału, od 2005 roku (gdy sporządzono pierwszy raport) mamy spadek emisji autobusowej pięciokrotny.

 

Flota Irex-Trans, przewoźnika który jeździł do końca 2022 roku na tych liniach spełniała wymogi emisji Euro5. Flota Mobilisu spełnia natomiast wymogi Euro6, czyli limity emisji przez silnik tlenków azotu muszą być o 80% mniejsze, natomiast emisji cząstek stałych 66% mniejsze.

 

Jeszcze pod koniec 2020 roku planowano w uchwalonej przez Radę Miasta strategii zapisano pojawienie się 21 autobusów elektrycznych od 2023 roku, z czego 20 miało należeć do prywatnego przewoźnika. Dla porównania Mobilis wszedł na bydgoski rynek z ponad 50 autobusami. Ostatecznie z tych zapisów w przetargu zrezygnowano. Z jednej strony efekt ekologiczny zmiany przewoźnika jest mniejszy, z drugiej od 2021 roku koszty utrzymania elektrycznego taboru znacznie wzrosły z uwagi na ceny prądu.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu