Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSporo więcej za ciepło zapłacą mieszkańcy Osowej Góry, w innych dzielnicach trzeba się liczyć na kilkanaście procent plus VAT

Sporo więcej za ciepło zapłacą mieszkańcy Osowej Góry, w innych dzielnicach trzeba się liczyć na kilkanaście procent plus VAT

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 styczeń 2023 00:04

Na przełomie 2022 i 2023 roku weszły w życie nowe taryfy KPEC-u za ciepło, z uwagi na rozpiętość taryf trudno napisać ile dokładni dla każdego wzrosną opłaty za ciepło, mieszkańcy powinni otrzymać wyliczenia wkrótce od swoich spółdzielni, można jednak przedstawić orientacyjne prognozy. Niezbyt zadowoleni będą na pewno mieszkańcy Osowej Góry i Koronowa.

 

W czwartek mieszkańcy spółdzielni ,,Zjednoczeni” zebrali się przed jej siedzibą, aby wyrazić swoje niezadowolenie podwyżką taryf, dla nich KPEC podniósł taryfę średnio (tutaj mamy również kilka taryf) o 60%, do tego dochodzi podwyżka przez rząd VAT z 5% do 23%, co również ma wpływ na cenę. Osowa Góra w przyszłości ma mieć tańsze ciepło po zakończeniu budowy nowej magistrali przesyłowej – ta inwestycja się opóźniła ,ale gotowa ma być w marcu.

 

W innych częściach Bydgoszczy nie powinno być tak dotkliwie, bowiem mamy rozpiętość taryfową średnio od 10% do 16% wzrostu, plus zmiana wysokości podatku VAT.

 

Na pewno gorsze wieści otrzymają już mieszkańcy Koronowa, gdzie taryfa może wzrosnąć nawet o 70% plus dodatkowo podwyżka VAT.

 

KPEC tłumaczy wysokimi cenami węgla z którego produkowane jest ciepło. Koszty produkcji ciepła są również wypisane w taryfach zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetycznej widzimy np. że w stosunku do kwietnia koszt produkcji ciepła dla większości bydgoszczan (gdzie przewidywany jest wzrost taryf 10-16%) o ponad 100%. Zatem KPEC w dużej mierze zredukował koszt podwyżek, na co wpływ ma także rządowa tarcza dla dostawców ciepła systemowego (osoby podłączone do KPEC-u zamiast dopłaty jak w przypadku osób palących węglem, skorzystają z tarczy poprze dopłatę do KPEC-u).

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu