Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku

Bydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 styczeń 2023 17:45
Bydgoszczanie tłumnie wzięli udział w jubileuszowym orszaku Fot i video: Bogusław Białas

Dzisiaj przypada Święto Objawienia Pańskiego, od kilku lat przez polskie miasta przechodzą orszaki Trzech Króli, w Bydgoszczy odbył się jubileuszowy 10. orszak. W tym roku mieliśmy do czynienia z miarę wysoką temperaturą, co mogło tylko zachęcać, przed godziną 14 pojawił się po dłuższej przerwie śnieg, co dla najmłodszych mogło być kolejną atrakcją.

Orszak wyruszył po godzinie 12 sprzed Bazyliki św. Wincentego A'Paulo – hasło tegorocznego orszaku to ,,Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”.

 

- Pierwszym doświadczeniem mędrców, którzy odnaleźli Jezusa, była radość – podkreślał w bazylice bp. Krzysztof Włodarczyk, który w barwnym stroju wziął udział w orszaku.

 

 

 

Celem orszaku był Stary Rynek, gdzie mędrcy oraz pozostali uczestnicy złożyli hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi w żłóbku. W rolę afrykańskiego króla Baltazara po raz drugi wcieli się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany nauczyciel języka angielskiego, który w Bydgoszczy mieszka od 30 lat. W rolę europejskiego króla Kacpra wcieli się Sławomir Dzwoniarski, w azjatyckiego króla Melchiora wcieli się natomiast Andrzej Rona.

 

Na Starym Rynku, na specjalnej scenie, odbyło się wspólne świętowanie kolęd. Dodatkową atrakcją był po raz kolejny wielbłąd Gacek, który do Bydgoszczy specjalnie przyjechał z Lublina, na którym ulicami Bydgoszczy podróżował afrykański król. Można było zobaczyć też rzadko spotykane alpaki.

 

 

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu