Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiektóre pociągi z Inowrocławia do Torunia jeżdżą przez Bydgoszcz. Może być to pozytywna zmiana jakościowa

Niektóre pociągi z Inowrocławia do Torunia jeżdżą przez Bydgoszcz. Może być to pozytywna zmiana jakościowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 styczeń 2023 07:00

Sporo kontrowersji wywołał nowy rozkład jazdy na regionalnej kolei, głównie za sprawą połączeń z województwem wielkopolskim, są jednak też pozytywne elementy – takim jest skomunikowanie Inowrocławia z Toruniem, ale przez Bydgoszcz – co na pierwszy rzut oka może się wydać absurdem, bo podróż tą trasą z Inowrocławia do Torunia trwa ponad dwa razy dłużej, ale jak spojrzymy szerzej to są tego korzyści, natomiast samo połączenie nie ma służyć komunikowaniu tych miast.

 

Takie rozwiązanie sprawia, że można np. z Błonia dojechać bezpośrednim pociągiem do Torunia lub np. na Bielawy, czy z przesiadką na tramwaj na węźle Bydgoszcz Wschód pojechać do Fordonu. W praktyce mamy zatem pociąg, który przejeżdża przez całą Bydgoszcz, tym samym mamy kolejny element kolei miejskie. Nie chodzi jednak o to, aby się od razu zachwycać, bo takich połączeń nie jest za wiele, warto jednak zauważyć, że powoli coś zmierza w pozytywnym kierunku.

 

Na takim połączeniu zyskać mogą też mieszkańcy Brzozy Bydgoskiej czy Nowej Wsi Wielkiej, którzy również zyskują bezpośrednie pociągi Torunia, ale mogą też pojechać niemal po całej osi przez Bydgoszcz.


Kosztem bezpośrednich z Nakła

W praktyce nowa filozofia trasowania pociągów sprawiła, że nie mamy już bezpośrednich pociągów relacji Nakło nad Notecią – Bydgoszcz Główna – Toruń przewoźnika Polregio (są jedynie pośpieszne PKP Intercity), przez co nieco utrudniło się podróżowanie po Bydgoszczy pociągiem w linii wschód-zachód przez stacje Bydgoszcz Zachód i Osowa Góra. Co jest jednak istotne, pociągi relacji Nakło – Bydgoszcz Główna umożliwiają w miarę dogodne przesiadki na pociągi w relacji Bydgoszcz Główna – Toruń.

 

Nie wszystko jednak funkcjonuje idealnie

Ze stacji Bydgoszcz Błonie bezpośrednio do Torunia możemy pojechać codziennie z rana o godzinie 7:10 wsiadając na Błoniu, podróż trwa według rozkładu 53 minuty.

 

Okazuje się, że bezpośrednio w 50 minut z Błonia możemy pojechać też godzinę później wsiadając o 8:20, choć rozkład wskazuje, że musimy się przesiąść na Bydgoszcz Głównej. W praktyce jednak pociąg relacji Inowrocław – Bydgoszcz Główna, który wjeżdża o godzinie 8:26, o godzinie 8:31 wyjeżdża do Torunia już jako pociąg Bydgoszcz Główna – Toruń – Włocławek – Kutno. Wprowadza to trochę pasażerów w błąd, przede wszystkim ukrywając to, że mamy praktycznie do czynienia z wygodnym rozwiązaniem jakim jest pociąg bezpośredni.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu