Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStowarzyszenie Gazet Lokalnych negatywnie ocenia wydawanie przez bydgoski ratusz portalu i gazety

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych negatywnie ocenia wydawanie przez bydgoski ratusz portalu i gazety

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 styczeń 2023 15:39

Wydawanie własnych mediów przez samorządy to praktyka dewastująca rynek mediów lokalnych – tak ocenia politykę Urzędu Miasta Bydgoszczy, który wydaje z publicznych pieniędzy ,,Bydgoszcz Informuje” Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. To odpowiedź na nasze zawiadomienie do prezesa UOKiK.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że bydgoski ratusz wydając swój tytuł, który próbuje naśladować niezależne media, wpływa na lokalny rynek medialny, choć jego tytuł ,,Bydgoszcz Informuje” nie wypełnia konstytucyjnej roli prasy, bowiem trudno aby osoby zatrudnione na etatach w ratuszu były niezależne. Z tego też powodu w ubiegłym tygodniu skierowany został wniosek do prezesa UOKiK o zbadanie czy Urząd Miasta nie narusza swobody konkurencji. Jednocześnie UOKiK ma też zbadać wykorzystywanie profilu Bydgoszcz.pl na Facebook-u, oficjalnego profilu miasta, do wypierania z rynku niezależnych mediów.

 

Poparcie od Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

W poniedziałek 9 stycznia stanowisko w tej sprawie zajęła Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, skupiająca kilkadziesiąt tytułów prasowych z całej Polski: Całkowicie i jednoznacznie popieramy skargę, jaką złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – czytamy w tym stanowisku.

 

Wydawanie własnych mediów przez samorządy to praktyka dewastująca rynek mediów lokalnych, która rozprzestrzeniła się w całej Polsce, na wszystkich poziomach samorządowych. Według danych Biblioteki Narodowej w Polsce wydaje się już więcej mediów samorządowych niż prywatnych. Koszty tej działalności pokrywane są z środków publicznych, bez kontroli.

 

Wydawnictwa samorządowe udają niezależne media i stosują nieuczciwe praktyki konkurencyjne. Ich cel jest jeden: promocja władzy. Media te nie pełnią funkcji informacyjnych ani kontrolnych, nie przekazują mieszkańcom prawdziwego obrazu lokalnej rzeczywistości, ale wypaczają ten obraz na korzyść rządzących.

 

Na tę dewastującą lokalny rynek medialny praktykę wskazywały już m. in. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Helsińska Fundacja Prawa Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich, stowarzyszenie Watchdog Polska, Fundacja Wolności. Niestety, z odpowiedzi na pismo RPO wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego wynika jednak, że tak praktyka nie może być prawnie zakazana, bo naruszałaby zapisy konstytucji. Jakie to zapisy, nie wiadomo, bowiem Konstytucja RP nie przyznaje władzy lokalnej prawa do propagandy na publiczne pieniądze.

 

Mamy nadzieję, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnikliwie zbada problem

 

Rada Wydawców

Stowarzyszenia Gazet Lokalnych


Aktywność wydawnicza ratusza spotkała się też z zainteresowaniem ogólnopolskich mediów branżowych z dziedziny mediów jak : Wirtualnemedia.pl oraz Press.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu