Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProkuratura nie tylko ściga bandytów, ale też martwi się o uposażenia bydgoskich radnych

Prokuratura nie tylko ściga bandytów, ale też martwi się o uposażenia bydgoskich radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 styczeń 2023 17:42

Przed dobrym rokiem decyzjami rządu zwiększone zostały maksymalne poziomy diet w samorządach – diety zgodnie z kompetencjami ustalają sobie jednak sami radni, na szczeblu rządowym regulowany jest ich maksymalny poziom. Z racji tego, że w Bydgoszczy przez rok wysokości diet nie zmieniono (w praktyce nie podniesiono) postanowiła im się przyjrzeć Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe.

Aktywność prokuratury w temacie wynagrodzeń bydgoskich radnych rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku. Prokuratura najpierw poprosiła przewodniczącą Rady Miasta o przekazanie uchwał na podstawie, których ustalono uposażenia radnych. Warto tutaj wspomnieć, że prokuratura ma nie tylko kompetencje do oskarżania, ale może też analizować prawo miejscowe pod kątem jego zgodności z ustawami. To właśnie głównie bydgoskiej prokuraturze zawdzięczamy to, że w soboty nie są pobierane opłaty za parkowanie – przez wiele lat były pobierane, ale w pewnym momencie prokuratura wychwyciła, że jest to niezgodne z ustawą i skierowała sprawę do zbadania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który potwierdził wątpliwości prokuratury.

 

Wróćmy jednak do diet bydgoskich radnych – prokuratorzy z uchwałami o dietach się zapoznali, w rezultacie nie stwierdzili żadnej niezgodności z przepisami. W piśmie z 16 grudnia prokuratura sugeruje radnym, aby sami zbadali, czy ich uchwała jest zgodna z ustawą.

 

Nie sposób nie zauważyć, że tak wielka troska o uposażenia bydgoskich radnych ze strony prokuratury wygląda nieco nietypowo. O tym, że część radnych chciałaby podnieść diety dowiedzieliśmy się przed świętami, wówczas pomysł, który chciano przeforsować z zaskoczenia dla opinii publicznej upadł. Nie można wykluczyć jednak, że za dwa tygodnie będzie kolejna próba, już znacznie lepiej przygotowana.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu